Techinside Google News
Techinside Google News

Hükümetlere yönelik siber saldırılarda büyük artış!

Surfshark'ın raporu, 924 önemli siber saldırının en az 722'sinde devlet kurumlarının hedef alınldığını gösteriyor
- Advertisement -

Surfshark’ın yeni araştırması, devlet kurumlarına yönelik siber saldırıların hızla arttığını iddia ediyor. Yakın zamanda yayınlanan bir makalede şirket, 2006 ile 2023’ün ilk çeyreği arasında meydana gelen 924 önemli siber olayı analizi sonucunda, o dönemde en az 722 siber saldırının devlet kurumlarını hedef aldığını gösteriyor.

Ancak 2020’den önce, her yıl devlet kurumları ortalama 29 siber saldırı bildiriyordu. Ardından bu sayı yıllık ortalama 96’ya yükseldi. İncelenen 924 önemli olayın neredeyse yarısı son üç yılda gerçekleşiyor. Tehdit aktörleri çoğu zaman sosyal mühendislikle başlar ve kötü amaçlı yazılımla bitiyor.

Siber casusluk

Rapor da ayrıca, siber casusluk kampanyalarının özellikle endişe verici olduğunu öne sürülüyor. 2006’dan bu yana, devlet firmalarına yönelik tüm saldırıların %15’i siber casusluk kampanyası oluyor. Ayrıca, bu yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen 32 saldırıdan dokuzu, neredeyse 2022’nin tamamında yaşanan siber casusluk olduğu tespit edilmiştir.

Araştırmacılar ayrıca, siber casusluk kampanyalarının neredeyse tamamen devlet destekli aktörler tarafından yürütüldüğünü iddia ederek, ulus devletler arasındaki siber savaşın tırmandığını öne sürüyor. CSIS tarafından kaydedilen en son vaka, Fransız Ulusal Meclisi web sitesine saldıran Rus bilgisayar korsanlarını içeriyor. Ayrıca, Mart ayında Vietnamlı bir siber casusluk grubu, bir ABD federal kurumunu hedef alan çok sayıda tehdit unsuru arasında yer alıyor.

Kuzey Koreli, Çinli ve Rus tehdit aktörleri, şu anda faaliyette olan en aktif, yüksek vasıflı gruplardan birkaçı, Lazarus Group, parayı çekmek ve devletin askeri ve hükümet operasyonlarını finanse etmek amacıyla kripto para işletmelerini hedef aldığı bilinen Kuzey Kore devlet destekli bir aktörüdür.

FBI, grup Ronin Network’ü ihlal edip çeşitli kripto para birimlerinde 620 milyon dolar çaldığında, şimdiye kadarki en büyük kripto soygunlarından birinin arkasında Lazarus’un olduğunu iddia ediyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir