Techinside Google News
Techinside Google News

Hükümetlerin yüz tanıma kullanmasına izin verilmeli mi?

Hükümetler yüz tanıma teknolojileriyle suçlu tespitini kolaylaştırıyor. Ancak bu teknoloji gizlilik konusunda soru işaretlerine yol açıyor.
- Advertisement -

Hükümetler yüz tanıma teknolojileriyle suçlu tespitini kolaylaştırıyor. Ancak bu teknoloji gizlilik konusunda soru işaretlerine yol açıyor.

Teknolojideki gelişmelerle birlikte, yüz tanıma yazılımının kullanımı, güvenlik amacıyla, genellikle devlet kurumları tarafından birçok yeni yolla uygulanıyor. Ulaştırma Güvenliği İdaresi, yazılımı bir ondan fazla ABD havaalanında test ediyor. Bu da hem sistemin güvenlik özelliklerinin olumlu görülmesine hem de politikacıların yüz tarayıcıların kaldırılması yönünde çağrı yapmasına yol açıyor. Yüz tanıma tarayıcıları, konserlerde ve Madison Square Garden gibi mekanlarda hem olumlu hem de olumsuz sonuçlarla kullanıldı.

Yüz tanıma yazılımının güvenlik uygulamaları devam ederken, teknolojinin daha hain ortamlarda kullanım alanı bulduğu bildiriliyor. The Washington Post’ta çıkan bir haber, düzinelerce yerel yönetimin düşük gelirli konutlara yüz tanıma kameraları yerleştirdiğini ve burada “orada yaşayan 1.6 milyon Amerikalıyı, ezici bir çoğunlukla beyaz olmayan insanları, dünyanın dört bir yanında dolaşmaya maruz bıraktıklarını” ortaya çıkardı. Yüz tanıma ile ilgili tartışmalar yeni değil . Bununla birlikte, teknolojiyle ilgili herhangi bir federal düzenleme yok.

Uzman yorumları ne diyor?

Yapay zeka alanında yüksek lisans derecesi olan Temsilci Jay Obernolte (R-Calif.), The New York Times’a verdiği demeçte, hükümetteki bazılarının yüz tanıma da dahil olmak üzere yapay zekanın nasıl çalıştığına dair bir fikri bile olmayabilir. Obernotle: “Meslektaşlarıma yapay zekanın başlıca tehlikelerinin gözlerinden kırmızı lazerler çıkan kötü robotlardan gelmeyeceğini açıklamak için ne kadar zaman harcadığıma şaşıracaksınız” dedi.

Olga Akselrod ve Jay Stanley: “Sonuç olarak, hükümetin yüz tanıma yazılımını kullanmaya devam etmesi “ciddi mahremiyet ve eşitlik sorunlarını gündeme getiriyor” diyor. Fraser Sampson, TechMonitor için yazdığı yazıda , hükümetin ırksal önyargıları yaymak için teknolojinin olası yolsuzluğuyla da engellerle karşılaşabileceğini ve ” polis ve diğer kamu kurumları tarafından yüz tanıma algoritmalarının kullanımı hakkında benzer soruların sorulması gerekiyor” dedi.

Sıradaki adım

Bazı yerel yönetimler, yüz tanımayı sınırlamak ve hatta yasaklamak için adımlar attı. 2020’de New Orleans şehri, polis departmanının yazılımı kullanmasını yasakladı. Diğer eyaletlerde de benzer yasalar çıkarıldı ve Virginia, kolluk kuvvetleri tarafından kullanımına sınırlamalar getirdi.

Ancak, New Orleans daha sonra  polis memurlarının belirli durumlarda yüz tanıma özelliğini kullanmasına izin vererek kararını geri aldı. Şiddet suçlarındaki artışın ardından Virginia ve diğer eyaletlerde benzer geri dönüşler oldu. Bu nedenle, yüz tanıma ile ilgili sorunlar olsa da, Kongre’nin kabulüyle, teknolojiye kısıtlamalar getirilmesinin vücut için en önemli sorun olmadığı ve kullanımının yakın gelecekte devam edeceği görülüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir