Hyper-Tube hızlı tren 1000 km/s hıza ulaştı

0

Hyper-Tube hızlı tren

Güney Kore’de bir hızlı tren 1000 km/s hıza ulaşarak, neredeyse uluslararası uçuş seviyesini gördü. Trenin 1/17 boyutlarındaki testleri başarıyla gerçekleşti.

Hyper-Tube hızlı tren özellikleri

Gelecekte havacılık sektörü ulaşımda söz sahibi olacak gibi görünse de hızlı trenlerin de çok hızlı bir gelişim gösteriyor. Kara taşımacılığını yeni bir boyuta taşıyan hızlı trenler, neredeyse uçaklarla aynı seviyede hıza sahip durumda.

Güney Kore’de KPRI tarafından test edilen Hyper-Tube olarak bilinen hızlı tren, saatte 100 km hıza ulaşmayı başardı. 1/17 boyutundaki trenle yapılan testlerin 1/1’lik versiyonlu testlerinin ise 2022’de yapılacağı belirtiliyor. Şimdiye dek hızlı trenlerin ulaştığı hızın 600 km/s olduğu düşünüldüğünde, Hyper-Tube’un çok önemli bir başarıya imza attığını söyleyebiliriz.

Bugüne kadar tüm trenler atmosfer basıncını 1 ATM’ye kadar dengelemeyi başarırken, Hyper-Tube 0,001 ATM basınçtaki dengelemesiyle bu hıza ulaşmış durumda. Hyper-Tube’un bu alandaki en önemli rakibi ise Elon Musk’ın yer altı tüpleri olacak diyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>