Hyperloop 400 Km/s hıza ulaştı

0

İlk kez Elon Musk’ın çılgın fikri olarak 2013’te ortaya çıkan Hyperloop teknolojisi o günden bu yana büyük gelişim yaşadı ve artık uçaklarla yarışan hızlara ulaşmaya başladı. 

Dev mesafeleri, birkaç dakika içinde kat etmeye imkan verecek bir toplu taşıma sistemi olan Hyperloop, basınçlı tüpler içinde yüksek hızla hareket eden kapsüllerden oluşuyor. 

Virgin Hyperloop

Teknolojiyi geliştiren Hyperloop One şirketi kısa süre önce iş ve teknoloji dünyasının “yaşlı kurdu” Sir Richard Bronson’ın şirketi Virgin’den aldığı yatırımlar ismini Virgin Hyperloop One olarak değiştirdi ve şirketin CEO koltuğuna Richard Bronson oturarak yönetimi bizzat eline aldı. Bu adım, Virgin holdingin sahibi Bronson’ın dünya çapındaki geniş networkü sayesinde Hyperloop’u dünyaya kabul ettirmek için önemli bir adımdı.

Şirket şimdi Las Vegas’ın 50 Km kuzeyinde inşa edilen dev tüplerin içinde test edilen Hyperloop kapsüllerini 390 km hıza ulaştırmayı başardı. Daha önce ise kapsüller 300-350 km/s hıza ulaşabiliyordu. Böylece teknoloji saatte 400 km hız sınırına dayanmış oldu.

Ancak şirketin hala kat etmesi gereken çok yol var zira Çinliler benzer bir teknolojiyi saatte 4000 km hıza ulaşmak üzere test ediyor. Hyperloop One ise kapsülleri 1200 km/s hıza ulaştırmayı başardığında teknolojiyi ticari olarak kullanıma sunmayı planlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>