Hyperloop Fransa’da Ar-Ge merkezi açıyor

0

Elon Musk’ın yeni nesil toplu taşıma çözümü Hyperloop, Avrupa’daki genişleme planlarının merkezi olarak Fransa’yı seçti. Şirket Fransa’da bir Ar-Ge merkezi açtı.

Fransa’nın toplu taşıma konusunda güçlü alışkanlıkları olan bir toplum olması nedeniyle Hyperloop’un Avrupa’daki genişleme planlarını Fransa’dan başlatmaları sürpriz değil. Şirketin, Hyperloop hatlarını Fransız hükumetine kolayca kabul ettirebileceği düşünülüyor. Ülkede bir Ar-Ge merkezi açarak teknolojiyi buradaki Fransız mühendislerle geliştirmesi de bir anlamda teknoloji transferi olarak kabul ediliyor.

Hyperloop’un Fransa’da merkez olarak seçtiği Toulouse aynı zamanda Airbus ve Avrupa Uzay Ajansı’nın de merkezi konumunda. Elon Musk’ın yakın gelecekte SpaceX şirketinin Avrupa Uzay Ajansı ile iletişim kurması için de bu merkezi genişletebileceği düşünülüyor.

Elon Musk’ın insanlık için çok önemli bir atılım olduğunu dile getirerek “açık kaynaklı” olarak geliştirdiği Hyperloop teknolojisi, basınçlı tüpler içinde hareket eden trenlerden oluşuyor. Bu sayede trenlerin hızı uçakların hızını katlayabiliyor. Örnek vermek gerekirse, Ankara İstanbul arası yolculuk Hyperloop trenleri ile yarım saatin altına inebiliyor.

Elon Musk bu teknoloji sayesinde insanların seyahat konusunda büyük özgürlüğe sahip olabileceğini, yaşadıkları şehirle, çalıştıkları şehirlerin farklı olabileceğini, toplumların büyük bir ulaşım devrimi yaşayacağını savunuyor. Ulaşım imkanları çok kısıtlı olan, toplu taşıma alt yapısı olmayan ve çölde uzun saatler boyunca yolculuk yapmak zorunda kalan Orta Doğu ülkeleri Hyperloop ile yakından ilgilendiklerini açıklamışlardı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>