Hyundai Motor araç üretiminden umutlu

0

Hyundai Motor araç üretimi

Hyundai Motor araç üretimine yönelik toparlanma bekliyor. Hyundai’ın tahminlerine göre çip tedarikindeki sorunlar ikici çeyrekte kademeli olarak azalacak.

Hyundai Motor araç üretimi için tahminlerini paylaştı

Hyundai Motor, küresel çip sıkıntısının ikinci çeyrekten itibaren kademeli olarak azalmasını bekliyor. Bu nedenle Hyundai, araç üretiminin bu yılın ilk yarısında toparlanacağını tahmin ediyor.

Hyundai’nin konferans görüşmesinde Genel Müdür Yardımcısı Seo Gang Hyun: “Yarı iletken şirketlerin kapasitesinin artmasının beklendiği üçüncü çeyrekte otomatik çip arz ve talebinin normalleşmesi bekleniyor” dedi. Omicron varyantının yayılması nedeniyle ilk çeyrekte kıtlığın devam edeceğini söyleyen Seo, Güneydoğu Asya’da uzayan COVID-19 pandemisi ve bunun sonucunda Hyundai’nin satışlarını hedeflenen 4 milyon aracın altına iten çip kaynak sorunları olduğunu da sözlerine ekledi.

Güneydoğu Asya, dünyanın arabalarını, akıllı telefonlarını ve ev cihazlarını çalıştıran temel çiplerin tedarikinde merkezi bir konumda. Malezya’nın çip montaj endüstrisi, 200 milyar doları aşan küresel ticaretin onda birinden fazlasını oluşturmaktadır.

Hyundai, 2022’de en büyük pazarı olan Kuzey Amerika’da yüzde 20’lik bir satış artışı beklediğini söyledi. Hyundai ve bağlı kuruluşu Kia Corp, satışlarına göre dünyanın en iyi 10 otomobil üreticisi arasında yer alıyor, 2022 için toplam küresel satışlarında yüzde 12,1’lik bir artış öngörüyor. Çünkü satışları geçen yıl 6.92 milyon araçlık hedefin neredeyse yüzde 4 gerisine düştü.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>