Techinside Google News
Techinside Google News

Hyundai Motor ve LG’den 4,3 milyar dolarlık elektrikli araç bataryası yatırımı

Hyundai Motor Grubu ve LG Energy Solution, Hyundai'nin güneydoğu Georgia'daki yeni elektrikli araç montaj fabrikasının bir parçası olarak 4.3 milyar dolarlık bir elektrikli pil tesisi inşa edeceklerini duyurdu.

Hyundai Motor Grubu ve LG Energy Solution, Hyundai’nin güneydoğu Georgia’daki yeni elektrikli araç montaj fabrikasının bir parçası olarak 4.3 milyar dolarlık bir elektrikli pil tesisi inşa edeceklerini duyurdu. Şirketler, yatırımı paylaşacak ve üretime en geç 2025’in sonlarında başlayacaklar.

Hyundai Motor Co. CEO’su Jaehoon Chang, pil tesisiyle ilgili olarak “küresel elektrikli araç geçişinde öncü olacak sağlam bir temel oluşturacağını” belirterek, şirketin Kuzey Amerika’da elektrikli Hyundai ve Kia araçlarını üretme çabalarını hızlandırmak istediğini ifade etti. Chang, “Hyundai Motor Grubu, küresel otomotiv endüstrisinde liderlik pozisyonunu sağlamak için elektrikleştirme çalışmalarına odaklanmakta” dedi.

- Advertisement -

Güney Koreli otomobil üreticisi, 2022 yılında Savannah’ın batısında, Ellabell’da elektrikli araçlar ve piller monte etmek için 5.5 milyar dolar yatırım yapacaklarını açıkladı. Planlanan site 8,100 çalışana sahip olacak ve araç üretimine 2025 yılında başlanması hedefleniyor.

Cumhuriyetçi Vali Brian Kemp’in sözcüsü Garrison Douglas, 3.000 iş imkanı sunacak batarya fabrikasının, toplamda 8.100 iş imkanı ve 4,3 milyar dolarlık yatırımın bir parçası olacağını belirtti. Bu yatırım, daha önceden duyurulan toplam 5,5 milyar dolarlık yatırımın bir parçası olacak.

Hyundai/LG fabrikasının, başlangıçta bitişikteki araç montaj fabrikası için öngörülen üretim olan 300.000 elektrikli araç için pil tedarik edebilmesi bekleniyor. Hyundai, Georgia’daki fabrikanın daha sonra yılda 500.000 araç üretmek için genişleyebileceğini belirtti.

“Bu, Georgia’nın geçen yıl Mayıs ayında Hyundai Metaplant’ı kazandığında hayal ettiğimiz tam olarak bu proje, Georgia’nın ulusal olarak elektrikli araç başkenti olma yolundaki son kilometre taşıdır”, dedi Kemp bir açıklamada.

Montaj ve pil tesislerine ek olarak, otomobil parça tedarikçileri, Hyundai tesisi çevresinde 2 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı ve 4,800 kişi istihdam etmeyi taahhüt etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde elektrikli araç ve batarya alanında bir rekabet yaşanmakta. ABD’nin Enflasyon Azaltma Yasası gereği, elektrikli araçlar Kuzey Amerika’da üretilmeli ve pil parçalarının ve minerallerinin belirli bir yüzdesi Kuzey Amerika veya ABD’nin serbest ticaret ortağı ülkelerden temin edilmelidir. Bu şartları sağlayan araçlar, 7.500 dolarlık tam elektrikli araç vergi indiriminden yararlanabilir.

Şu anda, Hyundai veya Kia marka araçlar, kiralanmadıkça vergi indiriminden faydalanamamakta. Hyundai, yabancı üretim araçların dışlanmasına karşı çıkmıştır, çünkü Amerika’da fabrikalar kurmaktadır. Vali Kemp bu pozisyonu desteklemekte. Ancak Demokrat Senatör Jon Ossoff, Hyundai’nin Amerika’da üretim yapması ve Amerikan yapımı piller kullanması durumunda beklemesi gerektiğini belirtmekte.

Demokrat Senatör Jon Ossoff, Georgia’da yapılan elektrikli araç üretimi için verilen teşviklerin, eyalette işlerin, ileri enerji ve elektrikli araç üretim kapasitesinin milyarlarca dolarlık yatırımı hızlandırdığını söyledi. LG, ABD genelinde üretimi genişletmek amacıyla federal teşviklerin üreticileri nasıl cezbettiğine dair bir örnek olarak, Georgia’da faaliyette olan veya inşa halinde olan yedinci batarya fabrikasını açıklayarak bu konuda odaklandıklarını belirtti.

Hyundai’nin Georgia’da ortaklık kurduğu ikinci büyük elektrik batarya fabrikası. Hyundai ve Güney Kore’nin SK Group birimi SK On, Georgia’da Hyundai ve Kia elektrikli araçlarına pil tedarik etmek için 4 ila 5 milyar dolar arasında yatırım yapacaklarını duyurdu. 2025 yılında üretime başlaması planlanan Cartersville’deki tesis, tahmini 3.500 kişiye istihdam sağlayacak.

Hyundai, sadece Ellabell’de üretilen araçlar için değil, diğer tesislerinde de pil ihtiyacı olduğunu belirtti. Şirket, Alabama’daki tesisinde elektrikli araçları montajlamakta ve Georgia, West Point’teki Kia tesisinde Nisan ayında Kia EV9 büyük SUV modelinin montajına başlayacağını duyurdu.

Hyundai’nin LG ve SK ile ortaklık kurmasının, tedarikçi tabanını çeşitlendireceğini ve birden fazla batarya üreticisinden satın alma imkanı sağlayacağını ifade edildi.

Batarya fabrikası, genel olarak Hyundai kompleksinin bir parçası olduğu için ek teşvikler sunulmayacak.

Georgia eyaleti ve yerel hükümetler, vergi indirimleri ve diğer teşviklerle toplamda 1,8 milyar dolarlık taahhütte bulundu. Bunlar, ABD’deki bir otomotiv fabrikasına verilen en büyük mali destek paketi olduğu söylenen özel şirket teşviklerine kuşkuyla bakan Good Jobs First adlı bir grubun yönetici direktörü Greg LeRoy’a göre.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir