Hyundai uçan taksi geliştirdi

0

Hyundai uçan taksi

CES 2020’ye Hyundai ve Uber, ulaşım alanında sunduğu yeni çözümle damga vurdu. Hyundai uçan taksi projesiyle dikkatleri üzerine çekti.

Hyundai uçan taksi projesini tanıttı

Hyundai, bundan sadece birkaç ay önce Eski NASA mühendisi Shin’i transfer etmiş ve uçan taksi projesi departmanının başına getirmişti. Bu departmanda yaptığı çalışmalarla Hyundai, CES 2020’ye damga vurdu.

Uber ile ortak hareket edeceğini duyuran Hyundai, kişisel uçan araca (PAV) projesini görücüye çıkardı. S-A1 adı verilen bu uçan taksi, dikey iniş ve kalkış yapabiliyor. Bu sayede şehiriçinde kullanımı daha kolay hale geliyor.

Tamamen elektrikli olan uçan taksi, saatte 290 km hıza ulaşabiliyor ve 300 ila 600 metre irtifada hareket ediyor. uçan taksinin en dikkat çeken özelliği ise 96 km menzile sahip olması ve 7 dakikada tamamen şarj edilebilmesi.

Hyundai ve Uber imzalı uçan taksinin, 2023 yılında kullanıma gireceği belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>