Hyundai uçan taksi için yeni gelişme!

0

Hyundai uçan taksi

Uber ile ortak şekilde çalışmalarına devam eden Hyundai uçan taksi için sona yaklaştı. Hyundai’ın uçan taksisi, tasarımıyla oldukça dikkat çekiyor.

Hyundai uçan taksi tasarımı netleşiyor

Son yıllarda sadece havacılık şirketleri değil, otomotiv şirketleri de uçan araçlara yönelik girişimlerde bulunuyor. Uçan taksi ve uçan araba prototipleriyle şirketler, geleceğe yönelik yatırımlar yapıyor.

Otomotiv sektörünün dev ismi Hyundai, ulaşım sektörünün bir diğer önemli şirketlerinden Uber ile bu konuda yeni bir anlaşma imzalamıştı. Yapılan bu ortaklıkla iki şirket, uzun süredir uçan taksi geliştirmek için çalışıyor.

Merakla beklenen eVTOL isimli bu aracın toplam 5 kişilik taşıma kapasitesi olacak. Şu anki tasarım planlamasına göre araçta dört adet pervane yer alacak. Ayrıca aracın dikey olarak iniş kalkış yapabilecek olması da bir diğer öne çıkan özelliği olarak dikkat çekiyor.

Uçan araç, dikey kalkışta 290 km hıza ulaşabiliyor ve 100 km hızla havada hareket edebiliyor. Hyundai’ın, bu aracın performansını artırmak için 12 adet küçük elektrik motoru kullanacağı belirtiliyor.

eVTOL’un bir diğer öne çıkan özelliği ise 7 dakika gibi çok kısa bir sürede şarj olması olacak. Uçan arabanın test sürüşlerine, 2020 yılında başlanacağı belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>