IBM çalışanı Çin casusu mu çıktı?

0

ABD, IBM’de çalışan bir yazılımcıya yapılan casusluk suçlamasıyla sarsıldı. ABD savcısı Çin uyruklu Xu Jiaqiang isimli yazılımcının, geliştirilmesi onlarca yıl süren bir projedeki kodları Çin’e satmakla suçladı.

Suçlama hakkında yapılan açıklamada çalışanın hangi firmaya bağlı olduğu açıklanmadı ancak Xu Jiaqiang ismi IBM’in web sayfasında, yazılım geliştiriciler arasında yer alıyor. Savcılığın açıklamasına göre, Xu Jiaqiang bir firmada çalıştığı 2010-2014 yılları arasında, firmanın sırlarını kendine menfaat sağlamak adına Çin devletine ulaştırmış.

Geçen Aralık ayında tutuklanan Xu Jiaqiang’in eski işvereninin sırlarını üç kez Çin’e sattığı iddia ediliyor. Savcı her bir casusluk vakası için 15 yıllık ceza talep ediyor. Xu Jiaqiang böylece toplamda 45 yıl ceza alabilecek.

Geçen yıl ABD’yi ziyaret eden Çin Başkanı Xi ise, Çin’in artık ticari sırları çalmakla ilgilenmediğini ve kimseyi bu yönde cesaretlendirmediğini vurgulamıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>