IBM gıda endüstrisine blockchain alt yapısı kuracak

0

IBM’in blockchain teknolojisini dünya çapında uygulamalara dönüştürme mesaisi devam ediyor. Teknoloji devi şimdi de gıda sektörünün önemli markaları için blockchain alt yapısı kurarak gıda güvenliği konusunda yeni bir dönem başlatacağını duyurdu.

Dev süpermarket zincirleri veya gıda üreticileri olan Dole, Golden State Foods, Kroger, McCormick and Company, Nestlé, Tyson Foods, Unilever ve Walmart ile anlaştığını duyuran IBM, bu şirketler için kuracağı özel blockchain altyapısı ile müşterilerin her gıda ürünü hakkındaki sorgulamalarını hızla gerçekleştirecek. Böylece bir gıdanın üretim bilgileri ve son tüketim tarihi gibi detaylar, kolayca ve sağlıklı şekilde elde edilebilecek.

Gıda sektöründe ürünlerin geçmişini takip edebilmek çok kolay bir iş olmadığı için IBM’ün kuracağı blockchain sistemi ile her ürün hakkındaki veriyi tek bir anahtar kaynakta toplamak mümkün olacak ve bu verilerin daha sonra değiştirilmesi mümkün olmayacak. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>