IBM, insan beyninden ilham aldı

0

IBM’in insan beyni gibi çalışan yonga teknolojisi olan TrueNorth projesi tanıtıldı. Bilimsel yayınlar tarafından Systems of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics-SyNAPSE kısaltmasıyla anılan sistem insan beyni gibi çalışmasıyla ön plana çıkıyor. İlk adımları 2011 yılında başlatılan TrueNorth projesinde ikinci aşama başladı ve 2-3 yıl içinde de bilgisayar teknolojilerinde yaygın olarak kullanılmaya başlanması planlanıyor.

İşte IBM'in yongası
İşte IBM’in yongası

Yeni yongada toplamda 5.4 milyar transistör bulunuyor. Sadece 70 miliwatt enerji tüketmesi öngörülen yonga, bu özelliğiyle bile devrim yaratacak niteliğe sahip. Hızla gelişen yapay zekâ çalışmalarında son adım olarak nitelendirilen TrueNorth, gelecekteki teknolojileri de şekillendirmeye aday görünüyor.

Kurumlar için fırsat

TrueNorth, kurumsal teknolojileri tarafında da önemli gelişmeleri beraberinde getirecek. Yeni yonga, özellikle yüksek enerji tüketen veri merkezleri ve sunucu çiftlikleri için düşük enerji tüketimi sunarak maliyetlerin düşürülmesi anlamında fırsat sağlayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>