IBM mikroişlemci işinden çıkıyor

1

IBM kendisi için her geçen gün daha fazla zarar yazmasına neden olan mikroişlemci üretim işinden çıkmaya karar verdi. Bu işi devralacak firma ise Globalfoundries Inc. olacak.

Her iki şirkette anlaşmanın finansal detayları hakkında açıklamada bulunmazken isminin açıklanmasını istemeyen, sürece yakın bir kaynağa göre IBM bu devir işlemi için Globalfoundries’e 1,5 milyar dolar ödeyecek.

IBM’in uzun süredir ürettiği sunucu ve bilgisayarlar için mikroişlemci sağlayan bu biriminin zarar ettiği bilinen bir gerçekti. Özellikle IBM’in sunucu işinden de çıkıyor olması artık bu bölüme olan ihtiyacını tümüyle ortadan kaldırmış oldu.

Yaklaşık altı ay önce bu satış için medyada dile getirilen söylentilerde ise IBM’in satış için 2 milyar dolar arasında bir ödeme beklediği ama 1 milyar doların üstünde ödeme yapan kimsenin çıkmadığı yönündeydi. IBM’in altı ay içinde 2 milyar dolarlık satıştan devralacak firmaya 1,5 milyar dolar ödeyecek noktaya gelmesi için bu bölümden cidden büyük zarar ettiği gerçeğini ortaya çıkartıyor.

VLSI Research için çalışan analist G. Dan Hutcheson‘a göre IBM Globalfoundries’e (GF) iki nedenden dolayı ödeme yapıyor olabilir; bunların ilki GF’nin IBM’in ihtiyaç duyduğu işlemcileri üretmeye devam etmesi için tesisleri işletme maliyetlerini karşılaması veya ikincisi GF’nin mevcut yapısını bu şekilde revize etmesi.

Bu süreç için GF’nin seçilmesinin arkasındaki neden ise IBM’in mevcut operasyonlarına yakın coğrafi konumda olması olarak yorumlanıyor.

IBM son yıllar içinde önce PC sonra Sunucu ve nihayetinde mikroişlemci üretiminden çıkarak fiziksel üretim süreçlerinden kurtuluyor. Öte yandan akıllı şehirler, akıllı dünya, büyük entegrasyon projeleri ve benzeri katma değeri yüksek danışmanlık ve proje yönetimi gibi işler ile yazılım alanında sunduğu çözümler IBM’in yeni dönem stratejisinde katma değeri yüksek işler olarak karşımıza çıkmakta.

Yorumlar

  1. Avatar

    Evet bu haber hiçkimseyi şaşırtmadı. Çünkü IBM’in giderek PC sektöründen çekileceği, soğuduğu herkesçe bilinikti. Şehir kablolama, bilgi ve ışıklandırma sistemlerine yöneleceğini geçen ay okumuştum biryerde. Şayet doğruysa orada da işi zor. LG, Siemens, Philips, Motorola, Bosch, General Electric gibi devler var.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>