IBM, MIT ile ortak yapay zeka laboratuvarı kurdu

0

Yapay zeka yarışında cephe kızışıyor. Bir süper bilgisayar tarafından işletilen yapay zeka servisi Watson’ın sahibi IBM, şimdi yapay zeka çalışmalarını daha ileri götürmek için MIT kampüsünde dev bir yapay zeka laboratuvarı kuruyor.

240 milyon dolarlık yatırımla kurulacak yapay zeka labortauvarında temel olarak Watson’ı geliştirmek için çalışma yapılacak. Ancak bu yatırım sayesinde MIT de Watson’ın kodlarına ve hizmetlerine doğrudan erişim imkanı bulacak.

Laboratuvarda ayrıca yapay zeka yazılımlarının ihtiyacı olan yeni bilişim donanımları tasarlamak, yapay zekayı sanayinin ihtiyaçlarına göre şekillendirmek ve toplumu yapay zeka kullanımına hazırlamak için gerekli ürünleri oluşturmak için de çalışmalar yapılacak.

IBM’in Başkan Yardımcısı Dario Gil’ın açıklamalarına göre şirket bu işbirliğinden kısa sürede meyveler almayı umut ediyor ve bu ortaklık sonrasında yapay zekanın günlük hayatta çok daha fazla görünür olmasını planlıyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>