IBM patent davası açtı

0

IBM patent

IBM patent davaları ile gündeme gelmeye devam ediyor. IBM patent ihlali yapıldığını öne sürerek Groupon’a dava açtı.

IBM patent ihlali için 167 milyon dolar istedi

Teknoloji devi şirketler, ürün ve hizmetlerinin yanı sıra patentleri ile kıyasıya rekabet ediyorlar. Hatta bazı zamanlar bu rekabet, hırsızlık suçlaması ile mahkemeye kadar gidebiliyor. Özellikle IBM, birçok kez patent ihlalini öne sürerek markaları mahkemeye verdi. Bu markalardan sonuncusu ise indirim kuponları sağlayan web sitesi Groupon oldu.

25 yıl boyunca 9043 patent alan IBM, Groupon’u kendisine ait 4 patenti izinsiz kullanmakla suçladı. Bu patentleri Facebook, Amazon gibi şirketlere yıllık 20 milyon dolardan fazla bir bedelle verdiğini belirten IBM, Groupon’un izinsiz bu kullanım nedeniyle 167 milyon dolarlık ödeme yapması gerektiğini iddia etti.

Groupon avukatı David Hadden ise kullandıkları hizmetin IBM ile bir ilgisi olmadığını ve 80’lerden beri internet dünyasında var olduğunu belirtti. Hadden ayrıca, IBM’i piyasadaki tüm patentleri almaya çalışıp, şirketleri patent ihlali konusunda suçlayarak para kazanmaya çalışmakla suçladı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>