IBM Quantum bilgisayarı ticarileştirmeye hazırlanıyor

0

Quantum bilgisayar kavramı ortaya atıldığından beri onun üzerinde çalışan önemli teknoloji şirketlerinden biri olan IBM, bugün Quantum bilgisayar araştırmaları için yeni bir birim kurduğunu duyurdu.

IBM Q adı verilen birimin asli görevi ise, Quantum bilgisayarları yakın gelecekte ticarileştirecek uygulamalar geliştirmek. IBM Q sayesinde, Quantum bilgisayarlar alanında yaşanan bilimsel gelişmeleri, pazara ürün olarak sunmak çok daha hızlanacak.

IBM geçen yıl da, Quantum Experience isimli bir uygulamasını tanıtmıştı. Bu uygulama sayesinde araştırmacılar, IBM’in Quantum bilgisayarları üzerinde deneyler gerçekleştirebiliyor. Geçen bir yıl içinde 40 bin kullanıcının Quantum bilgisayarlar üzerinde 275 bin deney gerçekleştirdiğini de açıklayan IBM, çok yakın gelecekte bu bilgisayarların laboratuvarlardan çıkarak, ticari ürünler olarak kurumların sunucu merkezlerine yerleşeceğinin altını çiziyor.

IBM’in şu anda elinde bulunan Quantum bilgisayarlar için belirlediği işlem gücü “5 qubit” ile tanımlanıyor. Qubit kavramı dünya için henüz çok yeni. Karşılaştırma yapmak gerekirse, standart bir laptop 25 qubit gücüne denk geliyor. 

IBM çalışmaların sonunda, 50 qubit gücünde Quantum bilgisayarlar üretmeyi planlıyor. Ancak Qubit kavramı, kalsik bilgisayarlarla doğru orantılı şekilde ölçülemiyor. Bir laptop 25 qubit gücüne denk gelirken, dünyanın en büyük süper bilgisayarının Quantum bilgisayar çalışmalarındaki karşılığı 40-45 qubit değere denk geliyor. IBM’in hedeflediği 50 qubit gücündeki Quantum bilgisayarın ise klasik silikon tabanlı bilgisayarlarda karşılığı yok. Yıllar içinde bu değer ikiye katlandığında ise bugün hayal dahi edilemeyen işlem güçlerine ulaşılması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>