IBM üç aylık dönemde tahminleri aştı

0

IBM

BT donanım ve hizmet şirketi IBM Corp, üç aylık gelir beklentilerini aştı. Federal Rezerv ve artan jeopolitik gerilimler, geçen yıl içinde bir dizi para birimi karşısında doların değer kazanmasına ve Microsoft ve Salesforce dahil olmak üzere büyük uluslararası operasyonları olan şirketlerin beklentileri yumuşatmasına neden oldu.

Şirketin hisseleri uzun vadeli işlemlerde yüzde 4,4 düştü. Futurum Research analisti Daniel Newman, “Piyasanın makro faktörler konusunda son derece karamsar olduğunu düşünüyorum” dedi. Baş Finans Sorumlusu James Kavanaugh, verdiği demeçte, IBM’in bu yıl yaklaşık yüzde 6’lık bir gelir elde etmesini beklediğini söyledi. Kavanaugh, daha önce yüzde 3-4’lük bir artış öngörmüştü.

Kavanaugh, ikinci çeyrek gelirinin güçlenen ABD doları nedeniyle 900 milyon ABD doları zarar gördüğünü söyledi. Tipik olarak, daha güçlü bir dolar, genişleyen uluslararası operasyonları olan ve yabancı para birimlerini dolara çeviren şirketlerin kârlarını tüketir. IBM, 30 Haziran’da sona eren çeyrek için yüzde 54,5’lik düzeltilmiş brüt kar marjı açıklarken, analistler ortalama yüzde 56,6 bekliyordu.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>