IBM ve Amazon petrol şirketleri ile çalışacak

0

Amazon petrol

Veri araçlarının kullanımı konusunda IBM ve Amazon petrol şirketleri ile çalışacak. Bu birliktelikle iki şirket, yeni çözümler sunacak.

IBM ve Amazon petrol için çözüm sunacak

Amazon Web Services yaptığı açıklamada, petrol şirketlerinin farklı veri türlerini yönetmek için kullandıkları bir dizi aracın erişimini genişletmek için birlikte çalışacaklarını söyledi.

Amazon, 2018’de Royal Dutch Shell ile birlikte çalışarak, bir yüzyıldan fazla petrol üretiminden elde edilen verileri, büyük ölçüde kağıt kayıtlardan, çok uluslu petrol şirketlerinin operasyonlarında verimliliği artırmaları için standart bir formata dönüştürecek bir teknoloji yarattı. Teknoloji, endüstri genelinde açık kaynak olarak paylaşılıyor ve yalnızca bulut bilişim veri merkezlerinde çalışıyor. Nijerya, Suudi Arabistan ve Rusya gibi bazı petrol üreticisi ülkelerde Amazon veri merkezleri bulunmamakta, ancak şirketlerin verilerini ülke sınırları içinde saklamasını zorunlu kılmaktadır.

IBM ve Amazon, bu sorunu çözmek için birlikte çalıştıklarını söyledi. Petrol şirketleri, OpenShift adlı IBM teknolojisini kullanarak petrol endüstrisi bulut veri araçlarını kendi ülkelerindeki özel sektöre ait veri merkezlerinde kullanabilirler. IBM’de enerji, kaynaklar ve üretimden sorumlu küresel genel müdür Manish Chawla: “Verileri dışarı paylaşmama gereksinimi, bugün petrol üreten dünyanın neredeyse %50’sini oluşturuyor” dedi. Bu alanda IBM ve Amazon birlikte hareket edecek.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>