IBM ve Emirates Airlines 300 milyon dolara anlaştı

1

IBM, Dubai’li hava yolu şirketi Emirates Airlines ile 10 yıllık bir anlaşmaya imza attı. IBM’in şirket için gerekli teknolojik alt yapıyı sağlayacağı sözleşmenin maddi karşılığı ise 300 milyon dolar.

Anlaşma gereğince IBM, Emirates Airlines’ın müşteri hizmetleri, bilet satışı, büyük veri analizi de dahil olmak üzere ihtiyaç duyacağı tüm bilgi teknolojileri alt yapısını kurmak, işletmek ve bakımını yapmakla mesul olacak.

Amerikalı teknoloji devi, Eylül 2015’te ise Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Etihad Airways ile benzer bir anlaşmayı 700 milyon dolar karşılığında imzalamıştı.

Dünyanın dördüncü büyük hava yolu olan Emirates’in 2015 karı 1,9 milyar dolara ulaşmış ve bu rakam, önceki yıla oranla %50 artış göstermişti. Hava yolu şirketinin ABD’li teknoloji devi ile işbirliği sonucunda maliyetlerini düşürerek satışlarında daha efektif yöntemler uygulayarak karını arttırması bekleniyor.

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>