IBM Watson Health’i satabilir

0

IBM Watson Health

İddialara göre IBM Watson Health’in satabilir. Watson Health ile IBM sağlık alanında istediği başarıyı yakalayamadı.

IBM Watson Health’ten vazgeçebilir

Axios raporuna göre IBM, Watson Health bölümünü 1 milyar dolara satmayı düşünüyor olabilir.

Son dönemde teknoloji devleri yoğun bir şekilde sağlık alanına harcamalar yapıyor. Aralık ayında Oracle, dijital sağlık kayıtları şirketi Cerner’i satın almak için 28 milyar dolar harcadı. Microsoft, tıp endüstrisinde yoğun olarak kullanılan ve 10.000 sağlık müşterisi ile övünen Nuance’ı satın almak için yaklaşık 20 milyar dolar bütçe ayırdı.

IBM, Nisan 2015’te Watson Health’i büyük beğeniyle piyasaya sürdü. IBM’in yapay zeka platformu Watson’ı alması ve sağlık sorunları üzerinde çalıştırması gerekiyordu. Tartışma şöyle bir şey oldu. En iyi doktor bile oradaki tüm literatürü okuyamaz, ancak bir bilgisayar bunu hızlı bir şekilde yapabilir ve doktorun uzmanlığını artırmak ve daha iyi sonuçlar elde etmek için önerilen eylem planlarını ortaya çıkarabilir.

Tüm çabalara rağmen Watson Health, IBM’in istediği seviyeye ulaşamadı. Eski CEO Ginni Rometty’nin bulut ve yapay zeka gibi alanlara odaklanarak şirketi modernize etme planının büyük bir parçasıydı. IBM, Watson Health’i terk etse bile, sağlık hizmeti işini şirket genelinde başka şekillerde sürdürmeye devam edecektir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>