IBM Watson teknik destek vermeye başladı

0

Şirketlerin IT çalışanları işlerini yapay zekaya kaptırmanın eşiğindeler. IBM’in geliştirdiği yapay zeka servisi Watson artık, IT çalışanlarının verdiği teknik desteği vermeye başladı. Üstelik aynı bir insan gibi konuşarak, sorular sorarak ve konuşulanları dinleyip cevaplar vererek, ofis katlarındaki IT problemlerini dakikalar içinde çözüyor.

e-posta hesabının şifresini unutan bir çalışan veya daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyan bir başka çalışan ya da bilgisayarına farklı bir ofis yazılımı kurdurmak isteyen bir diğer çalışan artık IT departmanına telefon açtığında karşısına Watson çıkabilir.

Tüm isteklere, sorulara, insan gibi konuşarak karşılık veren Watson, sorunları da birkaç saniye içinde çözerek şirketlerde işlerin aksamasını önlüyor. Eğer Watson’ın müdahaleleri sorununun çözümü için yeterli olmazsa, gerçek bir insan telefona çıkıyor ve olaya müdahale ediyor.

IBM bu yeni servisi sayesinde dünyadaki pek çok büyük şirketin IT departmanına yerleşmeyi planlıyor. Binlerce çalışanı olan dev şirketlerin IT destek departmanında çoğu zaman onlarca teknik destek görevlisinin bile yeterli olmadığı durumlar yaşanabiliyor. IBM ise 7 gün, 24 saat, hiç uyumadan, hiç tatil yapmadan çalışacak Watson ile artık teknik destek çalışanlarının en büyük rakibi ve kabusu olacak gibi görünüyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>