IBM Watson türbülansları önleyecek

0

Yapay zeka platformu IBM Watson, uçak yolcularının türbülanslardan zarar görmemesi için yeni bir hizmeti hayata geçiriyor.

IBM’in süper bilgisayarları ve öğrenen yapay zeka yazılımlarını birleştirerek oluşturduğu yapay zeka platformu Watson, uçaklarda WiFi hizmeti veren Gogo servisi ile işbirliği içinde, pilotların rotaları üzerindeki hava boşluklarını tespit edip pilotlara haber verecek. IBM Watson’ın hava boşluklarını tespit etmek için danışacağı adres ise IBM’in kısa süre önce 2 milyar dolar ödeyerek satın aldığı hava tahmin servisi Weather Company olacak.

Pilotlar, uçaklarda WiFi hizmeti veren Gogo servisi üzerinden rotolarını anı anına Watson ile paylaşacaklar, Watson ise Weather Company’den gelen anlık verileri hızla analiz ederek, pilotlara karşılaşabilecekleri muhtemel türbülans noktalarını iletecek. Pilotlar bu bilgileri yine Gogo üzerinden anı anına takip edebilecekler. Böylece uçaklar türbülansa girmeden çok önce rota değiştirmek için gerekli işlemleri tamamlayıp sarsıntıdan kurtulabilecekler.

IBM’in hesaplamasına göre, dünyada türbülanslar nedeniyle hava yolları her yıl toplam 100 milyon dolar zarar ediyor. Uçak ve uçuş sayısı arttıkça, bu rakam da hızla büyüyor. Mevsimsel anormalliklerin arttığı yıllarda ise rakam daha da artıyor. Aşırı sarsıntılarda ise yolcular ve kabin memurları arasında ağır vakalara varan yaralanmalar yaşanabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>