IBM Watson’dan stratejik adımlar

0

IBM Watson’ın, büyük veri ile ilgili daha önce bilinmeyen bağları ortaya çıkarma gücü ile bilim insanlarının araştırma ve geliştirme süreçlerine destek olacak gelişmeleri duyurdu.

Bir bulut hizmeti olarak sunulan IBM’in Watson Keşif Danışmanı (Watson Discovery Advisor), araştırmacıların keşiflerini hızlandırmak ve ölçeklendirmek üzere tasarlandı. Hipotezleri test etme ve hızlıca sonuçlara varabilme anlamında ihtiyaç duyulan zamanı aylardan günlere, günlerden saatlere indirerek, Watson, Ar-Ge çalışmalarına benzersiz bir hız ve kesinlik getiriyor.

Watson‘ın-kimyasal bileşimlerin etkileşimi gibi-doğal dildeki nüansları anlama ve anlamlandırma yeteneği üzerine inşa edilen Watson Keşif Danışmanı aracı, yaşam bilimleri ve diğer sektörlerdeki araştırmacılar için benzersiz ve güçlü bir araç olarak ortaya çıkıyor.

Akademi dünyası, ilaç ve beneri kurumsal araştırma merkezlerindeki önde gelen araştırmacılar ve bilim insanları IBM’in yeni Watson Keşif Danışmanı ile kamu veritabanlarında bulunan milyonlarca bilimsel araştırmanın verilerini hızla analiz etmeye ve kullanmaya başlayacak. Dünyada neredeyse her 30 saniyede bir-yani yılda bir milyondan fazla- yeni bir bilimsel araştırma yayınlanıyor. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, günümüzde bir araştırmacı ayda ortalama 23 bilimsel makale okuyor. Bu da yılda 300’e denk geliyor. Dolayısıyla, bilim insanlarının mevcut ve devamlı artan bilimsel malzeme yığınına  kendi başlarına yetişebilmesi imkansız bir hal alıyor.

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>