IBM yüz tanıma teknolojisinden vazgeçiyor

0

IBM yüz tanıma

Bilişim dünyasının dev isimlerinden IBM yüz tanıma teknolojileri konusunda radikal bir karar alıyor. IBM, ABD yönetimi ile görüşmek istiyor.

IBM yüz tanıma teknolojisinde ABD’ye karşılık verdi

Dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden biri olan IBM, yüz tanıma konusunda yaptığı çalışmalarda radikal bir karar alıyor. Bunun için IBM, ABD yönetimi ile görüşmeyi planlıyor.

Bu konuda daha sağlam adımlar atmak isteyen IBM CEO’su Arvind Krishna, ABD Kongresi’ne bir mektup gönderdi. Bu mektupta IBM’in artık genel kullanım amaçlı yüz tanıma teknolojisi geliştirmeyeceği belirtildi. Mektupta, yüz tanıma teknolojisinin yerel kolluk kuvvetleri tarafından kullanılmasına gerek olup olmadığı konusunda ABD yönetimi ile görüşülmesinin kritik önemde olduğu vurgulandı.

Yüz tanıma teknolojilerinde gizlilik ve hak ihlali gibi konularda şirketlerin oldukça zor durumda kalmaları, IBM’i böyle bir karar almaya yöneltmiş durumda. IBM, yapacağı görüşmeler neticesinde izinlere dayalı çalışmalara imza atmak istiyor. ABD yönetiminin ülke içinde güvenliği sağlamak amacıyla IBM’in talebini kabul etmesinin pek de sürpriz olmayacağını söyleyebiliriz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>