IBM’den drone’lar için kritik patent

0

Drone’lar ile kargo taşımacılığı yeni çağın en önemli servislerinden biri olacak. Drone’larla kargo taşıma servislerinin genişlemesiyle ekonomide önemli açılımların hayata geçmesi de bekleniyor. E-ticaretin gelişmesi için de önelmi bir adım olacak drone taşımacılığı aynı zamanda evlere servis yapan işletmeler için de maliyetlerin düşürülmesi  anlamına geliyor.

Ancak drone taşımacılığında firmaların elini kolunu bağlayan önemli bir sorun bulunuyor: Menzil. Drone’ların kısıtlı menzilleri nedeniyle sipariş edilen ürünlerin müşteriye ulaştırılmasında drone servisleri kısıtlı hizmet verebiliyordu.

IBM’in yeni patenti ise bu sorunu yenebilecek yeni bir yaklaşımı hayata geçiriyor. IBM, drone’ların kargoları birbirine transfer edebilmesini sağlayan bir fikrin patentini aldı. Kargo taşıyan drone’un alt kapaklarını açarak, taşıdığı paketi alltaki drone’un kargo bölümüne aktarmasını sağlayan mekanizma sayesinde bir drone menzilin sonuna ulaştığında kargoyu başka bir drone’a teslim ederek şarj olmaya gidebiliyor. Böylece birkaç drone kullanarak sipariş edilen kargoyu çok daha uzak mesafelere ulaştırmak mümkün olabilecek.

Amazon gibi drone ile kargo taşımacılığı servislerine yatırım yapan şirketlerin, bir şehrin içinde farklı lokasyonlarda drone istasyonları kurarak, tüm şehir çapında kargo teslimatlarını drone ile yapması mümkün olacak. Ayrıca bu sistemle komşu şehirler de drone’ların menzili içine girebilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>