IBM’den mobil ekonomiye 1 milyar dolarlık yatırım

0

IBM_z13IBM, mobil cihazların yarattığı yeni ekonominin ve trilyonlarca mobil işlemin hızına ve güvenliğine ilişkin beklentileri karşılama gücüne sahip, gerçek zamanlı şifreleme, analitikle ölçeklendirme ve maliyet avantajı sunan yeni ana bilgisayar sistemi z13’ü duyurdu.

z13 sistemi, IBM’in 1 milyar dolar değerindeki yatırımın ve beş yıllık geliştirme sürecinin sonucunda yaratıldı. Üretim sürecinde 500’ü aşkın yeni patentli inovasyondan da yararlanıldı. Yeni duyuru, IBM’in iş dünyasına yüksek değerli ve yenilikçi teknolojiler sunma vizyonunun son adımı olarak değerlendiriliyor.

IBM, yeni anabilgisayarının dikkat çekici özelliklere sahip olduğunu açıkladı. Buna göre yılın 365 günü, her gün 2,5 milyar işlem yürütülebilecek ilk sistem olduğu açıklanan z13, 2025 yılında günde 40 trilyona ulaşması beklenen mobil işlemlerin güvenilir olmasını sağlıyor.

z13, bu güvenilirlik için mobil işlemlerin gerçek zamanlı şifrelemesini hızlandırıyor. Sistem, mobil ortamda başlatılan işlemler için daha fazla güvenlik özellikleri sağlayan şifreleme teknolojileri de dahil olmak üzere 500 yeni patent içeriyor.

Yerleşik analitik özelliğine sahip ilk anabilgisayar olduğu da ifade edilen z13, IBM’in hesaplamalarına göre rakip sistemlere oranla 17 kat daha hızlı analitik öngörüler sağlıyor. Bu, özellikle işlemler sırasında yaşanabilecek gerçek zamanlı sahteciliğin saptanmasını mümkün kılıyor.

Yeni IBM sistemlerini değerlendiren IBM Sistemler ve Teknoloji Grubu Ülke Müdürü Gürol Çolak, bu konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:

“Bir müşteri yaptığı her alışverişte ya da akıllı telefonunda “yenile” düğmesine her bastığında bilgi işlem ortamının arka ucunda ardarda pek çok olaya sebep olabilir. Bu ortamda z13, mobil dünyada gerçekleşen milyarlarca işlem yürütmek üzere tasarlandı. Müşterilerin beklentisi hızlı, kolay ve güvenli bir biçimde yürütülebilen mobil işlemlerdir. Bunun iş dünyası açısından anlamı ise en gelişmiş analitik özelikleriyle birlikte güvenli ve yüksek performanslı bir altyapının oluşturulmasıdır. Bir diğer deyişle IBM anabilgisayarı, dünyanın en güvenli veri merkezlerinin gücünü avucunuzun içine getiriyor”.

IBM’in yakın dönemde yaptığı bir araştırmada BT yöneticileri ve CIO’ların yüzde 71’i güvenliğin “en önemli mobil kurumsal zorluk” olduğunu ifade etmişti. IBM, z13’ün MobileFirst çözümleriyle birlikte yönetim kolaylığı sağladığını ifade ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>