Techinside Google News
Techinside Google News

IBM’in hedefinde sağlıklı nesiller var

IBM, Watson Health girişimiyle sağlıkta dijital dönüşüm için Apple, Johnson & Johnson ve Medtronics'le birlikte hareket edeceğini duyurdu.
- Advertisement -

IBM_WatsonHealthKurumsal mobil çözümler noktasında geçen Temmuz ayında işbirliğine gittiğini duyuran IBM ve Apple, bu kez yanlarına yeni isimler alarak sağlık sektörüne özel çözümler sunacak. Jonhson & Johnson ve Medtronic olarak sıralanan bu isimlerin etrafında buluştuğu proje ise IBM Watson Health olarak adlandırılmış durumda.

IBM Watson Health’in odağında sağlıkla ilgili verilerin bulut ortamında toplanması ve bu veriler ışığında doktorların hızlı ve doğru teşhisler yapabilmesi bulunuyor.

Bu girişimin arkasında ise IBM Research’ün sektörle ilgili bir araştırması bulunuyor. Araştırmaya göre tek bir kişinin tüm yaşamı boyunca sadece sağlıkla ilgili ürettiği veri miktarı yaklaşık 1 milyon GB’a ulaşıyor. Üstelik bu verilerin, özellikle giyilebilir teknolojilerin de etkisiyle her yıl ikiye katlanarak artması bekleniyor.

IBM, Watson Health ile kişiye özel verilerin tek bir ortamda bulunmasını da sağlamayı hedefliyor. Bir örnek vermek gerekirse spor salonuna giden ya da düzenli olarak dışarda spor yapan kişilerin çeşitli mobil uygulamalar ile elde edilen verileri, o kişilerin doktorlarının erişimine açık değil. Watson Health, bu veriler ile doktorların istediği tahlil vb. verilerin birleştirilmesiyle kişiye özel sağlık tavsiyelerinde bulunulmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Toplanan veriler, o kişinin ailesindeki diğer üyelerle karşılaştırılarak da tahminlerde bulunabiliyor.

Diğer ortakların rolü

Bu girişimde Apple, Watson temelli HealthKit ve ResearchKit uygulamalarıyla veri toplama işini üstlenirken, Johnson & Johnson ise ürettiği implantların kişiye özel olması noktasında Watson Health’ten faydalanacak. Bir diğer ana oyuncu olan Medtronic ise uzmanlık alanı olan kalp cihazları ve diyabet ürünlerinin geliştirilmesinde rol alacak. Yapılan açıklamada Medtronic’in nesnelerin interneti ile yaygınlaşan medikal sağlık cihazları üretimi noktasında ve kişiye özel cihaz geliştirmede ürün ve çözüm sunacağı yer alıyor.

IBM’den bir de satın alma

Watson Health’i duyuran IBM, aynı alanda bir duyuru daha gerçekleştirdi. SaaS temeli sağlık yönetimi uygulamaları geliştiren Phytel’i bünyesine katan şirket, Phytel’in sahip olduğu teknolojileri Watson Health’e entegre etmeyi planladığını açıkladı.

IBM, Watson ismini ilk kez Türkiye’de Riziko ismiyle bilinen popüler yarışma programı Jeopardy ile duyurmuştu. İsmini, IBM’in kurucusu Thomas J. Watson’dan alan Watson, bu yarışmada sunucunun herhangi bir insana sorar gibi sorduğu soruları analiz ederek yanıtlamış ve yarışmanın iki şampiyonunu geride bırakarak büyük ödülün sahibi olmayı başarmıştı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir