Techinside Google News
Techinside Google News

İçerik gerçekten kral mı?

Tüketiciye sunulan hizmet ya da ürünle ilgili doğru, kopyala-yapıştır olmayan, ürüne ve hizmete özel oluşturulmuş, en yalın haliyle optimum bilgi sunan içerik, markaların ve e-ticaret sektörünün başarısına ve müşterinin siteye tekrar tekrar gelmesine katkı sunuyor.

Dijital dönüşümden önce de sonra da yılların değişmeyen gerçeği, içeriğin her daim kral olduğu. Tüketiciye sunulan hizmet ya da ürünle ilgili doğru, kopyala-yapıştır olmayan, ürüne ve hizmete özel oluşturulmuş, en yalın haliyle optimum bilgi sunan içerik, markaların ve e-ticaret sektörünün başarısına ve müşterinin siteye tekrar tekrar gelmesine katkı sunuyor.

Her ne kadar ikinci plana atılsa da, bir ürün ve hizmeti tüketici özelinde değerli hale getiren, algısında yer edinesini sağlayan en önemli kriterlerden biri “içerik”. Doğru içerik üretimi markalara ve işletmelere büyük oranda katkı sağlıyor. Uluslararası alanda başarı yakalamış, tüketicisiyle, müşterisiyle bağ kurmuş markaların ürettikleri veya sundukları hizmetlerin yanı sıra oluşturdukları sloganlara, sundukları ürünlerle ilgili detaylı bilgilendirmelere, paylaştıkları yazılı tüm argümanlara ne derecede önem verdiklerine tanıklık ediyoruz. Çünkü içeriği doğru kullanmak, farkındalığı ve uzun vadede bağlılık ve başarıyı beraberinde getiren bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktadan baktığımızda dijital dönüşüm öncesinde de sonrasında da içerik her zaman zirvede ve kral olmaya da devam edecek.

- Advertisement -

Dijital dönüşümün de bir parçası olan ve her alanda önemli bir konumda bulanan içerik üretimi, e-ticaret siteleri için de vazgeçilmezler arasında yer alıyor. E-ticaret sitelerinde içeriğin doğru üretimi; zaman ve maliyet kavramları üzerinden bakıldığında da büyük avantajlar sağlıyor. Tüketiciye sunulan hizmet ya da ürünle ilgili doğru, kopyala-yapıştır olmayan, ürüne ve hizmete özel oluşturulmuş, en yalın haliyle optimum bilgi sunan içerik, e-ticaret sektörünün başarısına ve müşterinin siteye tekrar tekrar gelmesine katkı sunuyor.

Doğru içerik e-ticaret sitelerinin imajını yansıtıyor

E-ticaret sitelerinde içeriğin doğru oluşturulması ve doğru kullanılması, sitelerinin imajına da büyük katkıda bulunuyor. Hedef kitle açısından sunduğu doğru ve yeterli içerikle kabul gören ve benimsenen e-ticaret siteleri diğer sitelere oranla daha başarılı oluyor. Hedef kitle üzerinde olumlu bir etki yaratmanın sırrı, içeriğin hedef kitleye yansıması ile doğrudan alakalı bir konu. İçerik belirlenen hedef kitlenin sosyo-ekonomik statü grubuna, kültürel birikimine, yaşam tarzına ve en önemlisi de duygularına hitap edecek boyutta ise başarının kapılarını biraz daha aralanıyor.

İyi bir farklılaşma aracı

E-ticaret sitelerindeki mevcut ürünlerin doğru konumlandırılması ve doğru tanıtılması açısından içerik kavramı büyük önem arz ediyor. Unutulmamalı ki, ürün ve hizmeti tanıtıcı içeriklerin özgün ve diğer e-ticaret sitelerindeki içeriklerden farklı olmaması güven problemini de beraberinde getiren bir husus. Ayrıca sunulan içeriklerin, ürün bilgilendirmelerinin kendine has metinler olmasının, diğer e-ticaret sitelerinden farklılaşma stratejisinde temel noktalarından birisi olduğu da unutulmamalı. Doğru içerik üretimi ile ürünü doğru konumlandırma arasındaki ilişkiyi başarılı bir şekilde algılayabilen ve uygulayabilen e-ticaret siteleri, diğer sitelere kıyasla başarı oranlarını daha fazla arttırıyor.

Yanlış ve eksik içerik kullanımı e-ticaret sitelerini çıkmaza sokuyor

İçeriğin önemi ve gücü, dijital dönüşüme hızla ayak uyduran dünya açısından güçlü bir stratejik hamle olarak literatürde yerini almış vaziyette. İçeriğin gücü, büyük e-ticaret devleri ya da küçük çaplı e-ticarete siteleri fark etmeksizin, marka açısından büyük bir önem teşkil ediyor. Satış öncesi, anı ve sonrasındaki dönemlerde sunulan içeriğin özgün, doğru ve yeterli olmasının, e-ticaret sitesinin misyon, vizyon ve pazarlama politikalarının da bir yansıması olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle satış anında ürün ve hizmete ait içeriğin doğru sunulmamış olması ve bu süreç nezdinde tüketicinin ürün ya da hizmetle ilgili ve dolayısıyla da e-ticaret sitesi özelinde yaşadığı hayal kırıklığı, e-ticaret sitesinin imajını yıpratan bir duruma dönüşüyor. Bu durum göz önüne alındığında e-ticaret sitelerinin benzeri problemleri yaşamamaları için, sundukları içerik ile politikaları arasında bir uyum olması önem taşıyor. Bu uyum sağlandığında e-ticaret için dönem dönem büyük sorunlar yaratan içerik sorunsalı, markalar için büyük bir avantaja dönüştürülebilir.

Murat Erdör

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir