IDC: Akıllı telefon pazar büyümesi yavaşlıyor

0

para akıllı telefonTeknolojinin gelişimini ve şirketlerin market payını yakından takip eden International Data Corporation (IDC) akıllı telefon pazarıyla ilgili yayınladığı son tahmin raporunda, 2015 yılının çift haneli büyümenin gerçekleştiği son yıl olacağını ileri sürdü. Acaba her yıl telefon değiştiren teknoloji tutkunlarının alışkanlıkları yavaştan değişiyor mu?

2015 yıl sonu itibariyle dünya genelinde 2014’e kıyasla yüzde 10,4 artış gerçekleşmiş ve 1,44 milyar telefon pazara sürülmüştü. Tahminlere göre bu yıl sonu itibariyle dağıtım rakamı 1,5 milyar olacak, yani geçen yıla kıyasla yüzde 5,7’lik bir artış göreceğiz. Seneden seneye büyümenin tek haneli olarak devam edeceğini ileri süren tahmin raporuna göre 2020 yılında 1,92 milyarlık telefon dağıtımı yapılmış olacak. Yaşanan talep düşüşü beraberinde fiyat indirimini de getirecek. 2015 yılında ortalama 295 dolar fiyat etiketiyle satılan akıllı telefonlar, 2020 yılında 237 dolardan alıcılarla buluşacak.

Bölgesel olarak baktığımızda Amerika. Çin ve Batı Avrupa gibi olgunlaşmış marketlerde büyümedeki rakamın tek haneye düşüşü 2015 yılında gerçekleşirken, yüksek seviye  market olarak tabir edilen Hindistan, Endonezya, Orta Doğu, Afrika ve Güneydoğu Asya ülkelerde bu yavaşlama gözükmemişti. Olgunlaşmış marketlerdeki yavaşlamanın Apple ve yüksek seviye Android marketler için ciddi sonuçlar doğurabileceğini dile getiren IDC’den Program Direktörü Ryan Reith, geride bıraktığımız son 5 yılda yüksek model telefon tüketiminin büyük çoğunlukla bu bölgelerde gerçekleşmesini buna sebep gösteriyor. Burada Apple’ı kurtaracak olan hareket ise geçtiğimiz dönemlerde tanıttığı takas programı. Böylelikle Apple hem takas kampanyalarını daha rahat takip edecek hem de 1 yaşındaki çiçeği burnunda iPhone’ların akıbetini tam olarak gözlemleyebilecek.

Akıllı telefon ve tablet hibritlerinin pazar payı artacak

Çeşitli işletim sistemlerinden pek çok farklı yeni ürünün uygun fiyatlardan 2016 yılına damgasını vurması beklenirken, bu ürünlerin büyük bir çoğunluğunda büyük ekran desteğinin olacağı belirtiliyor. Nitekim tüketicilerin tablet ve telefon melezi phablet’lere olan talebi artarak devam ediyor. 2015 yılında akıllı telefonların % 20’lik kısmını oluşturan büyük ekranlı telefonlar, 2020 yılına kadar yüzde 32 pay sahibi olacak. Yani dağıtım miktarı 610 milyon olarak öngörülüyor. Phablet’lerin pazardaki büyüme payına Android cihazlar önderlik ederken, Apple’ın 6 Plus ve 6S Plus’la karşılık verdiği marketin bu bölümü firma için 2015’deki yüzde 26’lık payından 2020 yılında yüzde 31’e ulaşması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>