IDC bilgisayar satışları raporu yayınladı

0

IDC bilgisayar satışları

IDC bilgisayar satışları ile ilgili yeni raporunu yayınladı. 2020 yılı 4. çeyreği kapsayan verilere göre bilgisayar satışları artış gösterdi.

2020 yılı 4. Çeyrek IDC bilgisayar satışları raporu

Pazar araştırma şirketi IDC, bilgisayar sektörüne yönelik yeni bir rapor yayınladı. Raporda Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki bilgisayar satışları ele alındı.

Pandemiyle birlikte uzaktan çalışma ve uzaktan eğitimin etkisiyle, genel toplamda 24.1 milyon bilgisayar satışı gerçekleşti. Böylelikle sevkiyatlarda yüzde 16,6 büyüme yaşandı. 2020 yılı dördüncü çeyreğini kapsayan bu verilere göre PC kategorisinde yüzde 21,3 ticari kategoride ise yüzde 13,6 büyüme oldu.

IDC bilgisayar satışları

Genel toplaya marka bazlı baktığımızda ise yüzde 25,7 ile Lenovo’nın lider olduğunu görüyoruz. Yüzde 23,2 ile HP ikinci sırada yer alırken, yüzde 14,7 ile Dell üçüncü sırada kendisine yer buldu. Bu üç markayla birlikte Acer ve Asus da dikkate alındığında beş üretici toplam satışların yüzde 81,1’ini gerçekleştirdi.

Aşı çalışmaları ve önümüzdeki süreçte yaşanacak kısmi normalleşmeyle, satışların artış hızında yavaşlama yaşanması bekleniyor. 2021 yılı 1. çeyreği bu konuda belirleyici bir rol üstelenecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>