IDC bulut harcamaları tahminini açıkladı

0

IDC bulut

IDC, bulut altyapısı harcamalarının 2022’de 90 milyar doları aşacağını tahmin ediyor. IDC, 2022’nin ilk çeyreğinde, bulut dağıtımları için bilgi işlem ve depolama altyapısı ürünlerine (özel ve paylaşılan ortamlar dahil) yapılan harcamaların bir önceki yıla göre yüzde 17,2 artarak 18.3 milyar dolara çıktığını tespit etti.

Firmanın analistleri, güçlü büyümenin “bazı sistem bileşenlerinin sıkı tedarikine ve ulaşım ağlarındaki aksaklıklara” rağmen olduğunu belirtiyor. Özel bulut altyapısı harcamaları, 2022 yılının ilk çeyreğinde yıllık yüzde 20,5 gibi etkileyici bir artışla 5,9 milyar dolara ulaştı. Altyapının yüzde 47,8’i şirket içinde konuşlandırıldı.

Paylaşılan bulut altyapısına yapılan harcamalar da, bir önceki yıla göre yüzde 15,7 artışla 2022’nin ilk çeyreğinde harcanan 12.5 milyar dolar ile sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ediyor. IDC, paylaşılan bulut altyapısına yapılan harcamaların 2022’de ilk kez bulut dışı altyapıyı geçmesini bekliyor.

Genel olarak, IDC, bulut altyapısı harcamalarının 2022’de 2021’e kıyasla yüzde 22 artarak 90.2 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>