IDC güvenlik cihazları raporu yayınlandı

0

IDC Worldwide Quarterly Security Appliance Tracker (Küresel Güvenlik Cihazları Takibi Çeyrek Raporu) yayınlandı. Raporda, güvenlik cihazlarının satıcı ciroları ve sevkiyatları konularında yıldan yıla artış gözlemlendiği kaydedildi. 2016 yılının ikinci çeyreğinde cirolar yüzde 5,8 oranında artıp 2,75 milyar dolara ulaştı. Sevkiyatlar ise yüzde 15,2 oranında artarak 659.305 adete yükseldi.

UTM (Unified Threat Management) pazarı ise geçen 5 yıla göre iki kat büyüdü ve büyümesine devam ediyor. Bu bakımdan UMT, genel sektörün büyüme trendinin lokomotifi görevini üstlenmiş durumda. UMT pazarı 2016 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 13,4 oranında büyüyerek 1,35 milyar dolara ulaştı. UMT ciroları ise yıldan yıla yüzde 15,7 oranında artarak 2,6 milyar dolara ulaştı. Eski IDC raporları ile karşılaştırıldığında UMT pazarı, son yedi yıldır kesintisiz bir şekilde çift haneli büyüme rakamı kaydedebilen tek alt sektör kırılımı olarak da öne çıkıyor.

IDP (Intrusion Detection and Prevention) pazarı ise IDC raporuna göre yıllık yüzde 4,8 büyüme oranı ile 402 milyon dolara ulaştı. Yine başka bir pazar olarak görülen güvenlik içerik yönetimi ise yıllık yüzde 4,9 büyüme ile 462 milyon doları gördü. Firewall ve VPN (Virtual Private Network) pazarları ise sırasıyla yıldan yıla yüzde 6,7 ve 14,6 oranında büyüme kaydetti.

Rapor coğrafi olarak incelendiğinde Amerika Birleşik Devletleri’nin yıldan yıla yüzde 6,0 oranda büyüme kaydederek ve global pazarın yüzde 41’ini alarak en büyük yerel pazar olmaya devam ettiğini görüyoruz. yıldan yıla yüzde 5,9 büyüme oranı ve global pazarın yüzde 20 payını kapan Batı Avrupa bölgesi ise büyüme hızında ikinci sırada geliyor. Ancak Asya Pasifik bölgesi, yüzde 1,7 büyüme oranı sergilemesine rağmen, pazarın yüzde 22’sini elinde tuttuğu için gelirler incelendiğinde ikinci en büyük konumuna yerleşiyor.

Cirosal bazda şirketler incelendiğinde 449 milyon dolar ciro ile Cisco birinciliğini korumaya devam ediyor. Cisco’yu 358 milyon dolar ile Check Point, 334 milyon dolar ile Palo Alto Networks, 270 milyon dolar ile Fortinet ve 117 milyon dolar ile Blue Coat izliyor. Bu şirketlerin pazar payı oranları da aynı sıralamayı takip ediyor.

Yıldan yıla büyüme oranlarına baktığımızda farklı bir tablo karşımıza çıkıyor. Geçen yıla göre en yüksek büyümeyi sergileyen Palo Alto Networks, yüzde 38,2 oranında kendini geliştirmiş. Palo Alto Networks’ü yüzde 26,4 büyüme oranı ile Fortinet, yüzde 10,0 oran ile Check Point takip ediyor. Diğer firmaların büyüme oranları yüzde 1 veya aşağısında bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>