IDC: Hibrit bilgisayarlara ilgi artacak

0

Araştırma kuruluşu IDC, hibrit bilgisayar olarak da bilinen ikisi bir arada tablet/notebook cihazların geleceğine dair öngörülerini içeren yeni bir rapor yayınladı. İstenildiğinde dizüstü bilgisayar olarak kullanılabilen, klavyesi çıkarılarak ya da ters döndürülerek tablet formuna dönüşen ve bu yapısıyla hibrit bilgisayar şeklinde tanımlanan tüketici elektroniği ürünlerinin, 2020’de 63 milyon 800 bin birimlik satış rakamına ulaşacağı öngörüsünde bulunuldu. Söz konusu tahmin, 2015 satışlarına göre 16 milyon 600 bin adet daha fazla satışın gerçekleşeceğine işaret ediyor.

Raporda tablet satışlarına dair beklentilere de yer verildi. Buna göre 2016’da, geçen yıla göre yüzde 5,9 daha az tablet satışı beklentisi var. Tablet bilgisayarlar, küresel satış anlamında her geçen yıl biraz daha kan kaybederken 2’si 1 arada cihazların gördüğü ilgi şaşırtıcı seviyelere ulaşıyor. Bu noktada 2015 yılında satılan cihaz sayısı da bir önceki yıla göre daha fazlaydı. 2-in-1IDC raporunda tabletlerdeki ekran boyutları da çeşitli şekillerde ele alındı. 9 inç ve altında ekran boyutuna sahip tabletlerin yerine 9-13 arası ekran boyutuna sahip olanların daha fazla tercih edilmesinin beklendiği ifade edildi. Söz konusu ekran boyutlarına ilişkin analiz, sektörde iyiden iyiye yaygınlaşan ‘dev tabletlerin’ daha fazla görüneceğine dair ipuçları arasında.

Öte yandan Apple, Samsung gibi köklü tablet üreticilerinin yanı sıra Huawei, Alcatel gibi bu alanda üretim faaliyetlerini yeni yeni ivmelendiren şirketlerin de oyuna katılmasının marka bazındaki pazar paylarında değişimleri beraberinde getireceğinin altı çizildi.

Son olarak Windows 10 için önümüzdeki sürecin önemine değinildi. İlgili işletim sistemi ile gelecek modellerin, 2016 yılında etkili olacağının altı çizildi. Android ve iOS işletim sistemleri ise pazarın mutlak hakimi olmaya devam edecekler. Raporda 2020’de ise Android’in tablet ekosistemindeki işletim sistemleri arasında ağırlıklı olarak kullanımda olacak yazılım olacağı belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>