Techinside Google News
Techinside Google News

iFixit ve Samsung işbirliği sona eriyor!

iFixit ve Samsung yollarını ayırıyor. iFixit CEO'su ve kurucu ortağı Kyle Wiens, iki şirketin bir sözleşmeyi yeniden müzakere etmede başarısız olduğunu ve bunun sorumlusunun Samsung olduğunu söyledi.
- Advertisement -

Her ne kadar Google, Motorola ve HMD ile benzer anlaşmalar iyi gidiyor olsa da iFixit CEO’su Wiens “Samsung geniş ölçekte onarımı mümkün kılmakla ilgilenmiyor gibi görünüyor.” dedi.

Samsung’un ayrılmasının aslında iFixit müşterilerini çok fazla etkilememesi gerektiğine inanıyor. iFixit, orijinal parçalar ve onaylı onarım kılavuzları konusunda Samsung’un ortağı olmak yerine Apple’ın iPhone’larında her zaman yaptığı gibi bu işi tek başına yapacak.

Wiens, teknik olarak kimin kimi terk ettiğini söylemezken, Samsung anlaşmasının neden yürümediğinin en büyük sebebinin fiyat olduğunu belirtiyor: Samsung’un parçaları o kadar pahalı fiyatlandırılıyor ki ve telefonları onarmak o kadar zor ki, müşteriler artık satın almıyor.

En önemlisi; Samsung, iFixit’e yalnızca telefon ekranının tamamına önceden yapıştırılmış piller gönderdi; bu da tüketicilerin sadece eskimiş bir pil takımını değiştirmek isteseler bile 160 doların üzerinde ödeme yapmasına neden oluyor. Wiens’e göre bu, Samsung’un diğer satıcılarla yapmadığı bir şey. Bu arada iFixit’in iPhone ve Pixel pillerinin maliyeti 50 dolardan fazla.

iFixit, Samsung anlaşmasının yerel tamirhanelere yardımcı olmasına da izin vermediğini söylüyor, çünkü sözleşme iFixit’in müşteri başına üç aylık bir dönemde yedi parçadan fazla satmasını yapay olarak sınırlıyordu. Wiens, “Çevresel açıdan fark yaratacak hacimlerde parça temin edemedik.” diyor.

Samsung, iFixit’in müşterilerinin e-posta adreslerini ve parça satın alma geçmişini paylaşmasını; satın almadan önce bir feragatname imzalamasını zorunlu kıldı. Wiens, “Bu bilgilere başka hiçbir ortaklık için ihtiyaç duymuyoruz ve müşteri bilgilerini başka hiçbir OEM ile paylaşmıyoruz.” diyor.

Son olarak, iFixit en yeni Samsung cihazları için resmi parça alamıyor; aslında 2022’deki Galaxy S22 serisi, iFixit’in yeni Samsung telefonları için orijinal parçaları eklediği son seferdi.

iFixit’in anlaşmaya giren kısıtlamalardan haberi yok muydu? Wiens, “Evet.” diyor ve bu, iFixit-Samsung anlaşmasının başarısız olduğu ilk sefer değil. Samsung’un bu sefer her şeyin farklı olacağına söz verip vermediğini söyleyemeyeceğini söylüyor.

Samsung ABD'

Şirket hâlâ Samsung parçalarını stoklamayı ve onarım kılavuzları yayınlamayı planlıyor ve hâlâ mevcut orijinal parça stokuna sahip. iFixit aslında sürecin sonunda daha fazla Samsung parçası satacağını düşünüyor. Ancak artık onarım kılavuzlarında doğrudan Samsung ile çalışmayacak ve sonuç olarak iFixit’in kılavuzları daha az ayrıntılı olabilir.

Wiens’e göre Samsung ve iFixit’in ortaklığı resmi olarak 17 Haziran’da sona eriyor ve kendisi, Samsung’un bu işlem tamamlandıktan sonra herhangi bir onarım hakkı yasasını ihlal edeceğine inanmadığını söylüyor. Örneğin Kaliforniya’da Samsung, yasanın 1 Temmuz 2024’te yürürlüğe girmesiyle birlikte, 1 Temmuz 2021’den sonra sattığı tüm cihazlar için yedi yıl boyunca yasal olarak onarım araçları, parçalar, yazılım ve belgeler sağlamak zorunda kalacak.

Wiens, “Onlar için belgeleri yayınlayan bizdik.” diyor, ancak Encompass’taki Samsung Otomatik Onarım Hizmetleri sayfasında, hepsi olmasa da bazı resmi onarım kılavuzlarının zaten bulunduğunu görebiliyorum. Bu kılavuzlardan bazıları ayrıca, garip bir şekilde Google Play’de veya Galaxy Store’da bulunmayan ve ABD’de yüklenmesi gereken bir Samsung Otomatik Onarım Asistanı uygulamasından da bahsediyor.

iFixit’in bugün yayınlayacağı “Samsung İşbirliğimizi Sona Erdiriyoruz” başlıklı blog yazısında şirket, Samsung’un “tamir ettiğini” veya başka herhangi bir kötü niyetli uyumluluk stratejisi izlediğini öne sürmekten kaçınıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir