İhlal edilen şifrelerde neden ısrarcıyız?

0

İhlal edilen şifreler

Güvenlik firması olan SpyCloud, yeni bir raporda insanların birden fazla çevrimiçi hesap için parolalarla nasıl mücadele ettiğini paylaştı. 2021’de sızdırılan 755 kaynaktan topladığı 1.7 milyar kullanıcı adı ve şifre kombinasyonuna dayanarak, insanların yüzde 64’ünün bir ihlalde diğer hesaplar için aynı şifreyi kullandığını tahmin ediyor.

Yeniden kullanılan parolalar potansiyel bir güvenlik sorunudur. Çünkü bir parolanın güvenliği bir kez ihlal edilmişse, bilgisayar korsanları parola başka bir sitede oturum açmak için kullanılmışsa diğer hesaplara erişmek için bu parolayı kullanabilir.

İnsanlar ayrıca kötü şifreler seçmeye devam ediyor. Bu alışkanlık yaygın şekilde devam ediyor; “123456”, “qwerty”, “admin” ve “password”

Yeniden kullanılan parolalara odaklanan SpyCloud, Netflix ve Disney+ gibi çevrimiçi akış hizmetlerinden gelen içeriğe dayalı olarak parolalarda bir artış buldu.

2021 ve öncesindeki kamuya açık ihlallerde bulduğu şifrelerin yüzde 64’ü bugün birden fazla site için kullanıldı.

Windows üreticisi Microsoft bile, MFA uygulayabilen kurumsal müşterilerin yalnızca %22’sinin bunu gerçekten yaptığını keşfetti. Bu, Microsoft’un güvenliği ihlal edilmiş Microsoft hesaplarının %99’unun MFA’nın etkin olmadığını paylaşmasına rağmen.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>