İki kadın girişimci startup’larına sahte erkek ortak yarattı ve…

0

Sanatçılar için ürünlerini satabilecekleri veya yeni siparişler alabilecekleri bir sanal pazar yeri olan Witchsy’nin kurucusu iki kadın girişimci Penelope Gazin ve Kate Dwyer, sektörde ciddiye alınmadıklarını ve iş yaptıkları insanların cinsiyetçi tepkiler verdiğini fark edince, işlerini yürütebilmek için sahte bir erkek ortak yarattılar.

Keith Mann isimli bir erkek yatırımcı aldıklarını iş yaptıkları insanlara duyuran iki kadın yatırımcı, bazı işleri Keith Mann karakterine yönlendirdiler. İş ortakları ile sadece e-mail üzerinden iletişim kuran ve “büyük patron” gibi davranan Keith’in sürece dahil olmasıyla tüm işlerin hızlandığını ve sonuca bağlandığını gören iki kadın girişimci, bu sayede şirketin ayakta kalmasını sağladı.

İş yaptıkları taşeronlara, freelancer çalışanlara veya başka şirketlerin yöneticilerine ulaşmak istediklerinde günlerce cevap alamadıklarını anlatan Penelope Gazin ve Kate Dwyer, sahte erkek ortağın e-postalarına ise anında cevap geldiğini, işlerin tamamlandığını ve hatta erkek ortağın başka isteklerine de hızla cevap verildiğini vurgulayarak, iş dünyasında kadın olmanın zorluklarını da vurguluyorlar. Özellikle teknoloji sektöründe kadınların ciddiye alınmadığından şikayet eden iki kadının bu “sosyal deneyi”nin uzun süre konuşulacağı ve benzer girişimlere yönelecek kadınlara da örnek olabileceği anlaşılıyor.