İki ülke Twitter’da birbirine girdi

0

İki komşu İskandinav ülkesi İsveç ve Danimarka, Twitter’daki resmi hesapları üzerinden birbirleriyle “laf dalaşına” girince dünyanın ve Twitter’ın gündemine oturdular. Danimarka’nın resmi bir kurumu tarafından kontrol edilen @swedense hesabı, İsveç halkının duvardan duvara halı kaplama alışkanlığına şahit olunca irkildiklerini gösteren bir internet mimini tweetledi. Söz konusu duvardan duvara halı alışkanlığı özellikle eski Sovyet ülkelerinin halkı arasında çok popüler ve evleri soğuktan korumak için Rusya, Ukrayna gibi ülkelerin özellikle kırsal kesimlerinde veya yoksul semtlerinde duvardan duvara halı kaplamak çok rağbet görüyor. Bu halılar ise el dokuması ve desenli halılar olursa, eve daha fazla prestij kattığı düşünülüyor.

Ancak eski Sovyet halklarını küçümseyen AB üyesi Kuzey Avrupa ülkelerinde bu alışkanlık alaya alınıyor. İsveç hesabından duvar halıları hakkında şaka paylaşıldığını gören Danimarka’ya ait resmi bir hesap da bu şakaya karşılık vererek “Danimarka halkı da aynı tepkileri veriyor, bu konuda görüşlerimiz aynı,” biçimli bir paylaşım yaptı. Paylaşımı yapan hesabın ise Danimarka Dış İşleri Bakanlığı’na ait olduğu dikkatlerden kaçmadı.

Fakat iki komşu ülke olan İsveç ve Danimarka arasında ezeli rekabet ve eski husumetler bu noktada açığa çıktı ve İsveç hesabından biraz nüktedan biraz da saldırgan bir cevap geldi. İsveçliler, “Aramızda ortak olmayan bir şey var, bizim göllerimiz bile sizin ülkenizden daha büyük,” mesajını paylaşarak Danimarka’yı küçümsediler. Bunun üzerine Twitter kapışması başladı ve iki ülke birbirini “ti’ye” alan alaycı paylaşımlar yapmaya başladı. Gün boyunca devam eden bu laf dalaşı dünyada gündem maddesi olurken, büyük ihtimalle iki ülkenin üst düzey yöneticilerinin de araya girmesiyle tatlıya bağlandı ve iki ülkenin hesabından da “bu dostane atışmadan çok keyif aldık, sizin de eğlendiğinizi umarız,” şeklinde birer mesaj yayınlandı. Bir diğer deyişle Avrupa’nın iki güçlü ülkesi, Twitter yüzünden birbirlerine düşman olmaktan kıl payı kaçınıp olayı tatlıya bağlayabildiler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>