İklim değişikliği raporu yayınlandı

0

İklim değişikliği raporu

BM tarafından iklim değişikliği raporu yayınlandı. Raporda özellikle okyanuslarda bizleri bekleyen tehlikelere yer verildi.

İklim değişikliği raporu neleri içeriyor?

Birleşmiş Milletler (BM), iklim değişikliği ve okyanus üzerindeki etkilerini inceleyen yaklaşık 7000 çalışmayı mercek altına aldı. Bu çalışmalardan yararlanılarak, iklim değişikliğinin okyanuslar üzerindeki etkisine yönelik bir rapor yayınlandı.

Atmosferde, karbondioksit nedeniyle hapsedilen sıcaklığın yaklaşık yüzde 90’ınnı depolayan okyanusları büyük bir tehlike bekliyor. Raporda, 1993 yılından itibaren, okyanuslardaki ısınmanın iki kat daha hızlı hale geldiği belirtiliyor. Ayrıca küresel sıcaklık artışları bu şekilde devam ederse, okyanus sıcaklıkları 5-7 kat artabilir.

Gelecekte insanların deniz kenarlarında yaşayamaması gibi büyük bir tehlike de bizleri bekliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>