Techinside Google News
Techinside Google News

İklim değişikliği startup’larına 43 milyon dolar yatırım

İklim değişikliğine yatırım yapan Elemental Excelerator, startup’lar için 43 milyon dolar ayırdığını duyurdu.
- Advertisement -

BlocPower ve ChargerHelp gibi iklim değişikliği startup’larını destekleyen Elemental Excelerator yatırımlarını artıracağını duyurdu. Silicon Valley Bank’ın iflası yüzünden pes etmediklerini belirten firma yetkilileri ekim ayındaki 12. Hızlandırma programına 13 milyon dolar ayırdıklarını söyledi. Bu program için firmanın yatırımcı arayışı devam ediyor.

İklim startup’larına acil yatırım fırsatı

İklim değişikliği projelerine kaynak sağlayan firma toplumsal yaşamda köklü değişim yaratma potansiyeline sahip startup’lara destek veriyor. Elektrikli araçlar, enerji depolama, geridönüşüm teknolojisi, çimento dekarbonizasyonu, deniz yosunu yetiştirme ve kompostlama destek verdiği alanlardan.

Şirket finansman hedefini önceki yıla göre artırdı. 2022’de 17 iklim girişimi için 8 milyon dolar ayırdı ve her birine 300.000 ila 600.000 dolar teklif etti. Bu sene 20 civarında girişimciye 350 bin ila 1 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor. Bütçe planındaki geri kalan 30 milyon doları üç ila altı startup için ayırıyor.

Teknoloji startup’larına da destek var

Startup seçiminde sera gazlarını azaltmayı ve topluma pozitif katkısı olan projeleri önemsiyor. Firma bugüne kadar sadece iklime odaklanan startup’lara toplam 57 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Firmanın sitesinden 2021’de hazırladığı 5 yıllık strateji planını inceleyebilirsiniz. Bugüne kadar, 150’den fazla büyüme aşamasındaki şirkete yatırım yaptı ve 25’ten fazla yeni kurulmuş startup’ın hayata geçmesini sağladı. 115’ten fazla teknoloji projesini finanse etmesinin yanı sıra iklim değişikliğine karşı adil ve pazar odaklı çözümleri ölçeklendirmek için bir platform oluşturdu. Bu platform sayesinde startup’ların müşteri bulmasını sağlıyor.

Orman yangınları sonrası yeniden ağaçlandırma projesi

Elemental’in yakın zamanda desteklediği projelerden biri yangın sonrasında orman bölgesini ağaçlandırmayı içeriyor. ABD’de yangınlar yüzünden yılda ortalama 28 bin kilometrekare alanda orman kaybediliyor. Firmanın desteklediği Droneseeds adlı startup, orman kaybı bulunan bölgede araştırma yaparak bölgenin yerel ağaçlarının envanterini çıkarıyor ve aynı türleri yeniden bölgeye kazandırmayı amaçlıyor. Yeniden ağaçlandırma aşamasında dronlar kullanılıyor ve böylece çok daha fazla alana tohum serpilebiliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir