Techinside Google News
Techinside Google News

İklim teknolojilerine odaklı New Summit yeni fon toplama turunda!

New Summit, iklim ve çevre teknolojileri üzerine çalışan startup firmaları desteklemek için 100 milyon dolarlık yeni bir fon oluşturuyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunulan belgelere göre New Summit Investments 100 milyon dolarlık yeni bir etki fonu oluşturuyor. Bu büyük yeni fon, eğer toplanbilirse çevresel ve sosyal sorunlara odaklanan startup girişimleri desteklemek için kullanılacak.  

Bu fonlama süreci, New Summit Investments’ın beşinci fonu ve 2022’de 40 milyon dolar olarak kapanan önceki fona kıyasla büyük bir sıçramaya işaret ediyor. New Summit; risk sermayesi, gayrimenkul yatırımcıları ve altyapı yatırımcıları da dahil olmak üzere çeşitli diğer fonlara yatırım yapmaktadır. PitchBook’a göre şu anda yönetimi altında 115 milyon dolarlık varlığı bulunuyor.

- Advertisement -

New Summit, güvenlik düzenlemelerini gerekçe göstererek yeni fonun stratejisi veya zamanlaması hakkında yorum yapmayı reddetti. Firmanın genel müdürü Casey Dilloway ise yaptığı açıklamada, “2016 yılında özel piyasa etki yatırımı için ilk çoklu yönetici stratejilerinden birini başlattık ve bu çalışmayı sürdürmekten memnuniyet duyuyoruz” demekle yetindi.

Yeni fonun büyüklüğü, yatırımcıları yalnızca firmanın yatırım geçmişine değil, aynı zamanda etki odaklı yaklaşımına dayanarak cüzdanlarını açmaya ikna edebileceğini gösteriyor. Fon toplayarak başka firmaları fonlama yaklaşımı, daha küçük yatırımcıların çevresel ve sosyal gereksinimlerine de uyan en iyi performans gösteren firmaları bulma ve birlikte kazanma prensibine dayanıyor.

SEC formu, New Summit’in kaynak yaratma sürecinin başlarında olduğunu ve henüz herhangi bir sermaye taahhüdü sağlamadığını gösteriyor. Dolayısıyla bu durum yatırımcıların çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında faaliyet gösteren start-up firmalar konusunda hala iştahlı olup olmadıklarına dair ilginç bir test vakası olacak. Minimum yatırımın 250.000 $ olduğu belirtilen formda, firmanın çeşitli büyüklükteki yatırımcılara ve risk iştahlarına yaklaşmayı planladığı belirtiliyor.

PitchBook’a göre, New Summit’in iklim teknolojisine olan ilgisi, risk sermayesindeki eğilimleri tersine çevirdi ve anlaşma sayıları 2023 boyunca yüksek kaldı. Geçen yıl bu sektörde sağlanan toplam yatırım 41,1 milyar dolara ulaştı. Bu rakam 2021’deki 51 milyar dolarlık zirvenin gerisinde kalsa da, risk sermayedarları iklimin anlaşmaların hızla sonuçlandığı iki sıcak sektörden (diğeri elbette yapay zekâ) biri olmaya devam ettiğini söylüyor

New Summit ayrıca bugüne dek, ArcTern, Al Gore’s Generation Investment Management ve Obvious Ventures gibi diğer iklim teknolojisi girişim sermayelerinin yanı sıra Black Opal Ventures ve Buoyant Ventures dahil olmak üzere iklim ve sağlık konusunda uzmanlaşmış çeşitli fon yöneticilerine de yatırım yaptı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir