İleri Görüş, Mobil Nesil

0

Doğdukları günden itibaren internet olan ve kendilerini bildikleri andan itibaren mobil internet kullanmaya başlayana kuşağı Mobil Nesil olarak tanımlayan Kulabaş, “25 yaş altı nesil olan ve önümüzdeki döneme damga vuracak nesil çok önemli. 0-14 yaş arası ise mobil nesil olarak tanımlanıyor. Bundan on yıl sonra hem tüketici tarafında hem de kurumlar tarafında mobil esil çoğunlukta olacak. Özellikle işletmeler tarafına bakacak olursak hemen hepsi geleneksel şirketler ve mobil nesle uygun olmaları gerekiyor” dedi.

Türkiye’de de inanılmaz bir neslin geldiğini belirten Kulabaş, ülkemizden yedi örnek verdi. Bunlar, Elif Bilgin-Muz Kabuğundan Bioplastik, İlayda Şamilgil-Sıvılardaki Su Oranının Ölçümü,  Ceyhun Derinboğaz-4 Kat uzun Ömürlü Pil, Duygu Kayaman-Hayal Ortağım, Ece Tankal-Ortama Göre Değişen yapılar, Sergen Günenç-Dil Öğreten Mobil Uygulama ve Cemil Cihan Özalevli-Geosolar.

Kendi yazıcısını yaptı

Daha sonra Yiğit Kulabaş sahneye 17 yaşındaki Kaan Göksal’ı çağırdı. Kaan Göksal, kendi 3 boyutlu yazıcısını yapmış bir kullanıcı ve bu yazıcının parçalarını başka bir üç boyutlu yazıcıda basarak üretmiş. Geleceği Yazanlar grubunun 25 bin üyesinden de biri olan Kaan Göksal, Türkçe içeriğin geliştirilmesi gerektiğinin altını da çizdi.

 Telefon=Bilgisayar

Günümüzde geldiğimiz noktada telefonun bilgisayar yerine geçmeye başladığına dikkat çeken Kulabaş, “Mobil nesil artık bilgisayar yerine akıllı telefon kullanmak istiyor. Bu nesil sahip olmak yerine buluttan kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca her şey kısa, öz ve görsel artık. Yo isimli bir uygulama 500 bin kullanıcıya ulaşmış durumda ve bu uygulamada sadece tek kelime kullanabiliyorsunuz o da Yo. İşte mobil nesil için artık her şey kısa, öz ve görsel” şeklinde görüş belirtti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>