Techinside Google News
Techinside Google News

İlk 3D baskılı roket uzaya fırlatılmak üzere!

ABD'li havacılık start-up'ı Relativite Space, 3D baskılı Terran 1 roketini 8 Mart'ta fırlatmayı, planlanan testleri atlamayı ve doğrudan yörüngeye gitmeyi planlıyor.
- Advertisement -

ABD’li havacılık start-up’ı Relativite Space, 3D baskılı Terran 1 roketini 8 Mart’ta fırlatmayı, planlanan testleri atlamayı ve doğrudan yörüngeye gitmeyi planlıyor. İlk 3D baskılı roket kalkışa hazırlanıyor. ABD havacılık şirketi Relativity Space tarafından inşa edilen Terran 1 roketi, 8 Mart’ta Florida’daki Cape Canaveral’dan fırlatılacak.

Bir Relativity Space temsilcisi yaptığı açıklamada, “Terran 1, yörünge uçuşu girişiminde bulunan en büyük 3D baskılı nesne olacak” dedi. Roket yaklaşık 35 metre boyunda, bu da sektördeki en küçük yörünge roketlerinden biri olmaktadır. Kütle olarak yüzde 85’i 3D yazdırılmış. Alçak Dünya yörüngesine 1250 kilograma kadar kaldırmak için tasarlandı ve firma uçuş başına 12 milyon dolar almaktadır. Karşılaştırıldığında, SpaceX’in her yerde bulunan Falcon 9 roketi, yörüngeye 22.000 kilogramdan fazla kaldırabilir ve uçuş başına yaklaşık 67 milyon dolara mal olmaktadır. Terran 1 tamamen harcanabilir ve bu ilk test uçuşu için bir yükü olmayacak eğer roket uzaya ulaşırsa, uçuş başarılı olarak kabul edilecek.

Şirket, roketin planlanmış son bir testini  atlamayı ve doğrudan fırlatmaya gitmeyi seçti.

Firma temsilcisi açıklamasında, “Statik ateşlemeyi tamamlamayarak, ilk fırlatma denememizde iptal olma olasılığının arttığını kabul ediyoruz, ancak tüm sistemler nominal performans gösteriyorsa, aracı üzerinde ek testler yaparak aşınmaya devam etmektense bir sonraki operasyonumuz sırasında serbest bırakıp fırlatmayı tercih ederiz.” şeklinde açıklamada bulundu. Roket ve motorlarının her biri buraya gelmek için bir dizi testten geçti ve bir test daha potansiyel olarak değerinden daha fazla aşınmaya ve yıpranmaya neden olabilir.

Küçük uyduları yörüngeye getirmek için tasarlanmış olsa da asıl amacı, şirketin ilk kez 2024’te fırlatmayı planladığı 66 metre yüksekliğindeki Terran R roketi için daha küçük ölçekli bir prototip oluşturmaktadır. Terran R’nin tamamen yeniden kullanılabilir olması , çoğunlukla 3D baskılı olması ve yörüngeye 20.000 kilograma kadar taşıyabilmesi planlanmaktadır. Relativity temsilcisi, “Müşterilerin ihtiyacı olan araç bu,” dedi. “Terran 1, yol bulucumuz, Terran R’ye ulaşmak için geliştirme platformumuz.” açıklamasında bulundu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir