[Araştırma]İlk çeyrekte 14 milyar liralık tüketici elektroniği satın aldık

0

Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5’lik artış var

Türk tüketiciler bu yılın ilk çeyreğinde 14,2 milyar TL’lik tüketici teknolojisi ürünleri satın aldı. Gfk Temax verilerine göre, bu veri geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 7,5 artış anlamına geliyor. Yılın ilk çeyreğinde büyümeyi büyük beyaz eşya sektörü sürüklerken, küçük ev aletleri de büyümeye katkı sağlayan diğer bir sektör oldu.

Telekom: Küçülmeye başladı

Telekom sektörü 2019’un birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 oranında daralarak 6,5 milyar TL’lik ciroya geriledi. Bu daralmada akıllı telefon ürün grubunda gerçekleşen taksit sınırlaması regülasyonu ve döviz kurundaki artışın fiyatlara yansıması etkili oldu.

Akıllı saatler ve mikrofonlu kulaklıklar yüzde 40’ın üzerinde cirosal büyümeyle bir önceki çeyrekteki performansını sürdürmeyi başardı.

Bilgi teknolojileri: Oyun bilgisayarlarında büyüme durdu

Bilgi teknolojileri sektörü 2019’un ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,5 oranında daralarak 1 milyar TL’lik ciroya geriledi. Bu küçülme dolar kurunun dalgalanmasından ve akıllı telefonların BT ürün gruplarını olumsuz etkilemesinden kaynaklanıyor.

2018-2019 karşılaştırmasında daralmayı en çok tetikleyen önemli ürün grupları çift haneli küçülme ile dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar ve tabletler olurken, klavye ve mouse küçülmeleri ise tek haneli seviyelerde kaldı.

2018 yılında oyun bilgisayarları çift haneli büyümesine rağmen özellikle 2019’un ilk çeyreğinde diğer bilgi teknolojileri ürünleri gibi küçülme göstermiş ve geçen yılın ilk çeyreğine göre çift haneli küçüldü.

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri: Yazıcılar sektörü pozitif etkiliyor

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri sektörü bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10,4 oranında küçülerek, 2019 birinci çeyrekte 117 milyon TL ciro elde etti.

2018 ve 2019 senelerinin ilk çeyrekleri karşılaştırıldığında en çok küçülme çift hane ile yazıcılardan, çok fonksiyonlu yazıcılardan ve kartuşlardan geliyor.

2018 yılında fiyat / performans nedeniyle büyüyen tanklı yazıcılar 2019’un ilk çeyreğinde çift haneli küçülüyor.  Fotoğraf yazıcıları ise 2019 yılının ilk çeyreğinde çift haneli büyüyor.

Büyük beyaz eşya: ÖTV indiriminin olumlu etkisi devam ediyor

Kasım ayında uygulamaya alınan ÖTV indiriminin satışlar üzerinde 2019 ilk çeyreğinde de pozitif etkisi oldu. Özellikle Mart 2019’da satışlar yüksek bir seviyeye ulaştı.

Yılın ilk çeyreğinde, yaklaşık olarak 3,5 milyar TL’ye ulaşan büyük beyaz eşya sektörü geçen sene aynı döneme göre yüzde 35’lik ciro büyümesi gerçekleşti.  

Büyük beyaz eşya sektöründe, tüm ürün gruplarında iki haneli büyüme gözlemlenirken        sadece fırın ürün grubunun büyüme seviyesi daha düşük bir seviyede kaldı.

Küçük ev aletleri: İnovatif ürünlerle pazar büyüyor

Küçük ev aletleri sektörü, ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 oranında büyüme elde etti ve 1,4  milyar TL ciro seviyesine ulaştı.

Gelişen teknoloji ile pratikleşen ürünler büyümeyi tetikliyor. Yeni nesil türk kahve makinelerinin ve filtre kahve makinelerinin etkisi ile sıcak içecek hazırlama ve bunun yanı sıra ütü en çok büyüyen kategoriler oldu.

Gıda hazırlama ünitelerinde power blendar’lar büyümeye devam ederken saç kurutucu ve şekillendiriciler ortalamanın altında büyüdü.

Tüketici elektroniği: UHD TV büyüme trendi devam ediyor

Tüketici elektroniği sektörü 2019 ilk çeyrekte 1,7 milyar TL’lik ciro elde ederek 2018 ilk çeyreğine göre biraz düşüş yaşadı.

Televizyonlar 2018 yılının ilk çeyreğine göre hafif düşüş yaşasa da sektördeki diğer ürün gruplarına göre daha iyi bir performans gösterdi.

UHD TV iki haneli büyüme ile ürün grubuna pozitif katkı sağlamaya devam ederken, 51-59 inç ve 70 inç üstü ürünler pozitif büyüme gösteren segmentler oldu.

GfK Temax, tüketici teknolojisi ürünleri pazarını takip etmek için GfK tarafından geliştirilen bir endeks. Bulgular GfK perakende paneli tarafından düzenli olarak yapılan araştırmalara dayanıyor.  Perakende paneli tüm dünya genelinde 425 binin üzerinde satış noktasından alınan verilerden oluşuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>