İlk CMMI Sertifikası Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin

0

huaweiYedi günlük süre boyunca, Hindistan merkezli QAI firması tarafından denetlenen Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, CMMI 3’üncü Olgunluk Seviyesi’nde sertifika almaya hak kazandı. CMMI ve Agile pratiklerinin merkezde uyumlu bir şekilde var olduğu ve CMMI 3’üncü Olgunluk Seviyesi’ndeki süreç alanlarının seçilip organizasyon gereklerine göre uyarlandığı bir kalite yönetim sisteminin, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi tarafından benimsendiği de bu şekilde tescillenmiş oldu. Huawei Türkiye Ar-Ge merkezi Türkiye çapında CMMI seviye 3 sertifikasını almaya hak kazanan ilk Telekomünikasyon Ar-Ge’si olarak sektörde bir ilke daha imza attı.

Küresel bilgi ve iletişim teknolojileri alanının lider şirketi Huawei, 2010 yılında hayata geçirdiği Huawei Türkiye Ar-Ge merkezinin beşinci yılını kutluyor. İlk işe alım süreçleri 2009 yılında başlayan merkeze, geçtiğimiz beş yıl içerisinde 80 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirildi. Huawei Ar-Ge merkezinde görev alan tüm mühendisler, son derece kapsamlı eğitim süreçlerinden geçerek görevlerine başlıyor.

Bugün, 380 uzman çalışanıyla bilişim sektörüne katkı sağlamayı sürdüren Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, yerel ve uluslararası pazarların telekomünikasyon ihtiyaçlarına yönelik, ileri teknoloji ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi özelindeki faaliyetlerine, hız kesmeden devam ediyor.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde; katma değerli servisler, ücretlendirme, faturalandırma, çağrı merkezi ve müşteri ilişkileri yönetimi, kablosuz teknolojiler ALL-IP, sabit mobil yakınsama, yeni nesil şebekeler alanlarında analiz ve araştırmalar, ürün planlama, optimizasyon, performans iyileştirme ve pazara uyarlama ile ilgili yazılım geliştirme süreçleri gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, oldukça ilgi çeken, alanlarında yenilik içeren, internet ve bilgiye erişimi kolaylaştıracak araştırma projeleri geliştiriyor.

Çalışan sayısı istatistikleri açısından da Huawei’nin Çin dışındaki en büyük üçüncü merkezi olan Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, faaliyet gösterdiği süre içerisinde ülke içerisinde de dokuz farklı TÜBİTAK (5) ve SANTEZ (4) proje başvurusuna onay almayı başardı.

Türkiye ve Çin Arasındaki Teknoloji Köprüsü

Bilişim sektörüne özel deneyim ve bilginin, Çin’den Türkiye aktarılması sürecinde önemli bir rol üstlenen Ar-Ge merkezi, Türkiye’de bilişim sektörünün gelişimini ana amaçlarından biri olarak ortaya koyuyor. Faaliyet gösterdiği beş yıl boyunca, 150 yeni mezun mühendisi de bünyesine katan Huawei Ar-Ge merkezi, genç ve yetenekli çalışanlara her zaman için öncelik tanıyor.

Yenilikçi Projeler

Hâlihazırda TÜBİTAK’la işbirliği çerçevesinde devam eden IPTV, Video Etiketleme ve Videolaştırma özelindeki projelerle sektöre katkı sağlamayı sürdüren Ar-Ge Merkezi, Sosyal CRM odaklı yeni proje için de yine TÜBİTAK’la beraber, düğmeye bastı.

Bugüne kadar birçok inovatif projeye imza atan Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, bugünün popüler teknoloji ajandası özelinde birçok bireysel ve kurumsal teknoloji yeniliğini hayata geçirdi. “Karmaşık bilgileri daha anlaşılır kılmaya odaklanan Akıllı Arama”, “IPTV altyapısına sosyal ağ özellikleri ekleyen Social TV”, “Tek numarayla tüm cihazlardan iletişimi mümkün kılan NGIN”, “Internet’te dağınık halde var olan bilgiyi geliştirilen akıllı yazılım yardımıyla süzgeçten geçirerek, videolar, görseller ve tablolar eşliğinde, sesli ve görüntülü olarak sunmaya odaklanan Videolaştırma”, Huawei’nin Ar-Ge Merkezi tarafından sektöre sunulan projelerden bazıları.

Huawei Ar-Ge merkezi bu yıl içerisinde bünyesinde yer alan yüksek mühendis, doktora öğrencisi veya doktorasını bitirmiş araştırmacı sayısını arttırarak, yazılım alanında ses getirecek yeni projeler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>