Techinside Google News
Techinside Google News

Güneş panellerini robotlar döşeyecek

Otonom ekskavatör Exosystem’i üreten Built Robotics, dünyanın ilk tam otonom güneş paneli kazığı döşeme robotunu ürettiğini duyurdu.
- Advertisement -

Otonom ekskavatör Exosystem’i üreten Built Robotics, dünyanın ilk tam otonom güneş paneli kazığı döşeme robotunu ürettiğini duyurdu.  RPD 35 isimli robotik yöntem, geleneksel yöntemlerle kıyaslandığında, şebeke ölçeğinde güneş enerjisi panellerini beş kat daha hızlı inşa ediyor ve net sıfır hedefini karşılıyor.

Dünyanın ilk tam otonom güneş enerjisi panel kazıkları döşeme robotu

Güneş enerjisi tarlası için on binlerce panel kazığı gerekiyor

Güneş enerjisi panel kazıkları genellikle, 3,6 ila 4,8 metre uzunluğunda ve 90 kilo ağırlığında çelik H-kirişlerdir. Tipik bir güneş enerjisi tarlası için on binlerce panel kazığı yerleştirmek gerekiyor. Bu panel kazıklar, güneş enerjisi tertibatının temelini oluşturuyor.

RPD 35 arazi ölçümü, kazık dağıtımı, kazık sürme ve kontrolünden oluşan tüm panel döşeme süreçlerini birleştiriyor. İki kişilik bir ekip bu sayede günde 300’den fazla güneş enerjisi panel kazığı döşeyebiliyor. Built Robotics’in yapay zeka kullanarak geliştirdiği bu modelde gelişmiş GPS ve sensörler bulunuyor.

Şimdiden 400 bin eve yetecek kadar panel kurdu

Built Robotics’in kurucusu ve CEO’su Noah Ready-Campbell, “Güneş paneli kazığı döşeme, zor ve tekrarlanan bir iş olduğu için otomasyona çok uygun. Panel kazığı döşeme robotlarımız, güneş paneli döşeme işinde şantiyelerdeki işçilerin verimliliğini önemli ölçüde artıracak” diyor. Güneş paneli kazıklarının döşenmesi işinde robot kullanılması, zorlama, çarpma ve sıkışma gibi tehlikelerin azalmasını da sağlıyor.

Built’in robotları, 2 gigavatın üzerinde güneş enerjisi kapasitesinin kurulmasına yardımcı oldu; bu kapasite ABD genelinde 400.000’den fazla eve güç sağlanması anlamına geliyor.

ABD 2030’a kadar her yıl 100 gigavatlık güneş paneli tarlası kurmayı hedefliyor

2022 Enflasyonu Düşürme Yasası’nın kabul edilmesiyle, federal teşvikler güneş enerjisinin inşasını daha da hızlandırdı. 2022’de ABD’de yaklaşık 10 gigavat şebeke ölçeğinde güneş enerjisi kapasitesi kuruldu ve 2030’a kadar tahminler her yıl 100 gigavat üzerinde kurulacağını gösteriyor. Güneş enerjisi altyapısındaki bu hızlı artışı, ABD’nin iklim hedeflerine ulaşması için önemli ve yalnızca otomasyon ve diğer ileri teknolojilerle mümkün olacak.

RPD 35 müşteriler için 2023’ün son çeyreğinde satışa sunulacak. Built daha önce ekskavatörleri tamamen otonom robotlara dönüştürmüş bir firma. Exosystem adını verdiği bu robotik sistem inşaat sektöründe kullanılmaya devam ediyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir