İlk SMS 25 yıl önce gönderildi

0

İlk SMS

İlk SMS gönderilmesinin üzerinden 25 yıl geçti. Sosyal medya platformlarının yaygınlaşmasıyla SMS gönderim sayılarındaki artış eskisi kadar artış göstermese de halen sık sık tercih edilen bir iletişim aracı durumunda. Peki gönderilen ilk SMS mesajının içeriğini merak ediyor musunuz?

İlk SMS “Merry Christmas”

Tarih: 3 Aralık 1992

Mesaj içeriği: “Merry Christmas”

Gönderen: İngiliz mühendis Neil Papworth

Alıcı: Vodafone yöneticisi Richard Jarvis

Gönderilen ilk SMS’e cevap verilemedi. Çünkü o zaman cep telefonlarından kısa mesaj göndermek mümkün değildi. Sadece mesaj alınabiliyordu.

SMS, akıllı telefon kullanmayan ya da güvenilir, uygun fiyatlı mobil veri olmayan bir bölgede yaşayan herkes için en pratik seçenek olduğu için muhtemelen uzun bir süre daha kullanılacaktır. Ancak SMS’in geleceğin pek de parlak görünmüyor ve sürdürülebilir bir hizmet olduğu düşünülmüyor. İnternet erişimin kolaylaşması, resim-video gönderimi gibi çok daha fazlasını yapan uygulamalar hızlı bir şekilde SMS’in önüne geçiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>