IMF dijital paraya geçişi kritik rol olarak görüyor

0

IMF dijital para

IMF dijital paraya geçiş konusunun herkes için kritik bir rol oynadığını belirtti. Yayınlanan raporda bu alanda adım atılması gerektiği vurgulandı.

Raporda IMF dijital paraya geçişe dikkat çekti

IMF raporuna göre, Uluslararası Para Fonu, dijital paraya “bu geniş kapsamlı ve karmaşık geçişi izlemek, tavsiyelerde bulunmak ve yönetmeye yardımcı olmak” için kaynaklarını artırmalı.

Raporda dijital paranın ödemeleri daha erişilebilir, daha hızlı ve daha ucuz hale getirebileceği belirtiliyor. Ancak bunun gerçekleşmesi için politika yapıcıların temel zorluklara karşı çalışması gerektiği bildiriliyor. (Güvenilir dijital nakit olması, yerel ekonomik ve finansal istikrarı korumalı, uluslararası para sisteminin istikrarı korunmalıdır)

Raporda, “Fon, üyelerinin dijital paranın faydalarından yararlanmasına ve risklerini yönetmesine yardımcı olmak için kritik bir role sahip” ifadelerine yer verildi.

Daha da önemlisi raporda, dijital paranın “düzenlenmeli, tasarlanmalı ve ülkelerin para politikası, finansal koşullar, sermaye hesabı açıklığı ve döviz rejimleri üzerinde kontrol sahibi olmaları sağlanmalı” denildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>