Independent Türkçe yayın hayatına başladı

0

İndependentturkish.com okurla buluştu

Dünya çapında 100 milyondan fazla okuyucuya sahip İngiltere merkezli The Independent gazetesinin Türkçe yayın yapacak www.independentturkish.com haber sitesi erişime açıldı. Girişim, Rus işadamı Alexander Lebedev’in sahibi olduğu Independent Digital News & Media Limited (İDML) ile Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) bünyesinde bulunan Media Arabia arasında imzalanan lisans anlaşması çerçevesinde gerçekleşti.

Independent Türkçe haber sitesinin tüm haklarına sahip olan Media Arabia, internet kullanıcılarına “Sizin Dilinizden Konuşuyor” sloganı ile ulaşacaklarını ve habercilikte “doğru, özgün, saygın” kriterlerini benimsediklerini açıkladı.

Türkçe konuşan geniş bir kitleye ulaşmak istiyor

Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) ile The Independent arasında yapılan anlaşma kapsamında, Türkçe’nin yanı sıra Arapça, Urduca ve Farsça dillerinde de haber siteleri açılacağı geçtiğimiz yıl duyurulmuştu.Ocak ayında test yayınlarına başlayan The Independent Türkçe ve diğer dillerdeki siteler aynı zamanda haber uygulamaları ve sosyal medya hesapları üzerinden de takip edilebilecek.

Dört dil arasından yayına başlayan ilk proje, www.independentarabia.com adresinden ulaşılabilen The Independent Arapça olmuştu. Independent Türkçe’nin yayın hayatına başlaması sebebiyle bir açıklama yapan SRMG Yönetim Kurulu Başkanı Abdulrahman bin İbrahim Rwaita, Türkçe konuşan geniş bir kitleye ulaşmayı arzu ettiklerini belirtti.

Sitenin genel koordinatörü Muhammed Zahid Gül, genel yayın yönetmeni Nevzat Çiçek oldu

SRMG tarafından yapılan açıklamaya göre, Independent Türkçe’nin Genel Koordinatörlüğünü  Muhammed Zahid Gül yapacak. Independent Türkçe’nin genel yayın yönetmenliği görevini ise Nevzat Çiçek yürütecek. Independent Türkçe’nin haber müdürlüğü görevini üstlenen İnan Demirel, birçok büyük medya kuruluşunda haberci ve idarî sorumlu olarak görev yapmış bir isim. Sitenin diğer sorumluları arasında şef editör Bengü Sap; editörler Pınar Hortoğlu, Muhammed Eren ve Seçkin Ula yer alıyor. Çeviri servisi editörlüğünü ise dış haberlerin deneyimli ismi Ahmet Meriç Şenyüz üstleniyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>