Index Grup 3 milyar TL barajını aşmayı hedefliyor

0

Index Grup CEO'su Erol Bilecik
Index Grup CEO’su Erol Bilecik

Bilişim sektöründe 25 yılı geride bırakan ve bünyesinde İndeks Bilgisayar, Datagate Bilgisayar, Despec Bilgisayar, Neteks İletişim, Artım Bilişim, Homend Elektrikli Cihazlar ve Teklos Lojistik’i bulunduran Index Grup, 2014 yılı mali sonuçlarını ve 2015 hedeflerini açıkladı.

Grubun 2014 performansının ve 2015 hedeflerinin kamuoyuyla paylaşıldığı toplantıda konuşan Index Grup CEO’su Erol Bilecik, “Index Grup olarak 25. yaşımızı kutladığımız 2014 yılı, uzun süredir adım adım ilerlettiğimiz yatırımların meyvelerini toplamaya başladığımız, önemli atılımların kaydedildiği ve pozitif rakamların ortaya çıktığı bir yıl oldu. Gerek 2014 yılı içinde yaptığımız ve gerekse 2015 yılında hedeflediğimiz yatırımlarla geleceğe emin adımlarla yürüyoruz” dedi.

Telekom sektörüne giriş yapma hedeflerini 2014’te gerçekleştirdiklerini söyleyen Bilecik, “Grup şirketlerimizden Datagate’in Avea’nın dağıtıcısı olması, hem Telekom sektörüne adım atmamızı sağladı hem de her yıl önemli büyümelere katkıda bulunabilecek kritik bir gelişme olarak Index Grup tarihinde yer etti. Bu anlaşma ile birlikte Index Grup olarak 10 akıllı cep telefonu üreticisiyle distribütörlük anlaşması yaparak mobil dünyanın güçlü oyuncuları içinde yer almayı başardık” diye konuştu.

Bilecik, grup iştiraki İndeks Bilgisayar’ın 2013 sonunda dünyanın en değerli markalarından biri olan Apple ile imzaladığı iPhone distribütörlük anlaşmasının ise, 2014 içerisinde akıllı mobil ürünler alanında Index Grup’un büyümesine çok olumlu katkılarda bulunduğunu ve 2015’te Apple ürünlerinin Index cirosuna önemli artılar kazandıracağını vurguladı: “Son dönemlerde distribütörlüğünü yaptığımız birçok önemli BT üreticisinin akıllı cep telefonu üretmeye başlaması ile grubumuz ileriki dönemlerde mobil pazarda daha güçlü bir oyuncu olacaktır.”

2015 hedefleri

2015 yılındaki yatırımlarını üç ana başlıkta yürütmeyi planladıklarını ifade eden Bilecik, yapacakları yatırımları ve hedeflerini ise şu şekilde özetledi:

“Öncelikle lojistik sektöründeki yatırımlarımıza devam edeceğiz. Aynı zamanda mobil ürün ve teknolojilere yönelik odağımızı genişleteceğiz. 2014 yılında Index Grup olarak önce Apple, daha sonra Avea distribütörlük işbirlikleriyle mobil ve telekomünikasyon sektörüne giriş yapmıştık. Şimdi Telekom sektörünün önemli oyuncularından biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz ve 2015’te bu alandaki yatırımlarımıza devam edeceğiz. Üçüncü olarak da ‘value added’ dediğimiz katma değer yaratacak alanlarına odaklanmayı 2015 yılında arttırmış olacağız. Bu noktada özellikle katma değerli dağıtım yapısına uygun bir şekilde kendi kurumsal yapımızı da yeniden yapılandırıyoruz. Özellikle ‘4S’ olarak adlandırılan Software (yazılım), Server (büyük sunucular), Storage (büyük bilgi depolama ürünleri) ve Services (servisler), bizim 2015’te sıkı bir şekilde tutunacağımız katma değerli alanlar olacaktır. Bu doğrultuda 2015 yılındaki büyüme hedefimizi %22, ciro hedefini ise 3,3 milyar TL olarak planlamış bulunmaktayız. 2023’e yönelik hedefimiz ise, teknoloji kulvarında Avrupa’nın ilk beş büyük grubu içinde olmak.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>