Techinside Google News
Techinside Google News

Index Ventures, 2,3 milyar dolar toplamayı başardı!

Index Ventures, küresel olarak yeni nesil teknoloji girişimlerini finanse etmek için 2,3 milyar dolarlık yeni fon duyurdu.
- Advertisement -

Bu yeni Index Ventures fonlarının, 800 milyon doları girişim yatırımına ayrıldı ve geriye kalan 1,5 milyar doları büyüme ve geç aşamadaki şirketlere ayrılmak üzere farklı aşamalara yayıldı.

2021’de Index Ventures, Index Ventures XI için 900 milyon dolar ve Index Ventures Growth VI için 2 milyar dolar topladı ve ayrıca ayrı bir erken aşama fonu da var. Şirket, tohum fonu Index Origin II için 2022’de 300 milyon dolar topladı.

Yani bu fon biraz daha küçük. Ancak şirket bunun mevcut piyasa için doğru miktarda para toplamakla ilgili olduğunu söylüyor. Index, bu fon toplama sürecine sadece birkaç hafta harcadığını ve fonları tamamen mevcut LP tabanıyla topladığını söylüyor.

Girişim yatırımı için, firma bu turları iki kategoriye ayırıyor: AI ve diğer. Tohum ve Seri A aşamalarındaki AI finansman turları ortalama finansman turundan çok daha büyüktür. Ancak AI olmayan Seri A turları günümüzde biraz daha küçük olma eğilimindedir. Bu yüzden bir şekilde dengeleniyor ve Index Ventures bu cephede aşağı yukarı aynı miktarda para topladı.

Son aşama anlaşmalara gelince, son aşama turlarının ortalama büyüklüğü 2021’den bu yana önemli ölçüde düştü. Bu nedenle bu yılki büyüme fonu daha küçük.

Yapay zeka inovasyonun hızlandırıcısı olarak

Aynı zamanda ekip, yapay zekâdaki son ilerlemelerin önemli bir teknolojik atılımı temsil ettiğine ve yeni bir girişim fırsatları dalgasını teşvik edebileceğine inanıyor.

Achadjian, konuyla ilgili “Şu anda, temel modellerin gerçek bir hesaplaşma yaşadığını düşünüyorum.” dedi.

“Üç veya dört şirkete konsolide oluyor gibi görünüyor. Güvenlik, sunum maliyetleri ve bu şeylerin zamanla nasıl ölçekleneceği gibi bazı açık sorular var gibi görünüyor.”

“Ama bence bu sorular yanıtlandıktan sonra, girişimcilerin bu yapı taşları üzerine gerçekten bir özellikten fazlasını ekleyerek değer katmaları için büyük bir fırsat var.” diye ekledi.

Shah, yapay zekânın ayrıca VC firmaları için yeni endüstrilerde yatırım fırsatları yarattığını belirtti. Örneğin, üretim, ilaç keşfi ve hukuk hizmetleri genellikle teknolojiye dayalı olmayan endüstrilerdir. Ancak, yapay zekâ önümüzdeki yıllarda bu dikeylerde bir yenilik katalizörü olabilir.

Bu bağlamda Index Ventures, Kuzey Amerika’dan İngiltere’ye, Avrupa’dan İsrail’e kadar 24 teknoloji ekosisteminde tüm aşamalarda yatırım yapan fırsatçı bir VC firması olarak kalacak. Firma, San Francisco, Londra ve New York’ta ofisleri bulunan, ancak küresel fonlarla küresel bir stratejiye sahip, tek bir birleşik ekiple ve belirli bir dikeyle sınırlı olmayan fonlarla çalışmakta; çünkü teknoloji endüstrisi hızla değişiyor.

Index Ventures’ın yatırım portföyüne baktığınızda, Figma, Revolut, Roblox, Scale AI ve Wiz gibi son yılların en başarılı teknoloji şirketlerinden bazılarını içeriyor. Son 28 yılda, Index Ventures 108 unicorn, 23 decacorn ve halka açılan 57 şirketi finanse etti. Zaten işe yarayan bir tarifeyi değiştirmek için hiçbir sebep yok.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir